Sport w Metropolii

Akcja „Senegal welcome to Piekary”

Akcja zainicjowana przez policyjną profilaktyk po 3 latach przeciwności w końcu dojdzie do skutku. Młodzi piłkarze z Senegalu zawitają na piekarskiej ziemi. W drugiej połowie lipca planowany jest I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej U12-U14. Akcję między innymi honorowym patronatem objął Śląski Związek Piłki Nożnej.

Pomysł na całą akcję zrodził się już w 2019 roku. Wówczas policyjna profilaktyk prowadziła w szkołach prelekcje na temat rasizmu pod hasłem: „Wszyscy jesteśmy równi — powiedz NIE rasizmowi”. Wspólnie z tancerzem Paco, który pochodzi właśnie z Senegalu, wpadli na pomysł organizacji w Piekarach Śląskich turnieju piłki nożnej, w którym udział wezmą młodzi chłopcy- podopieczni jednej ze szkolnych drużyn z miasta Tivaouane w Senegalu.

Piekarska komenda wspólnie z Urzędem Miasta podjęły czynności zmierzające do zorganizowania przedsięwzięcia. Początkowo wyjazd młodych piłkarzy do Polski w 2019 roku miał sfinansować senegalski sponsor, który jednak kilka dni przed wylotem wycofał się z pomocy. Nad projektem zawisły „czarne chmury". Mł. asp. Aleksandra Zydyk jednak nie poddała się i wspólnie z wolontariuszami założyła "zrzutkę" na pokrycie kosztów przelotu.

Po zebraniu odpowiednich środków pieniężnych plany znów legły w gruzach. Tym razem przylot młodzików na dwa kolejne lata pokrzyżowała pandemia COVID-19 i wprowadzone w związku z nią ograniczenia.

Po 3 latach batalii z przeciwnościami akcja ma szansę na realizację. W ubiegły piątek w Urzędzie Miejskim w Piekarach Śląskich odbyło się spotkanie, w którym udział wzięła m.in. Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj, Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich podinsp. Robert Klimek oraz Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.

Podczas spotkania zostały ustalone szczegóły dotyczące organizacji w drugiej połowie lipca na terenie Piekar I Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego, w którym udział wezmą młodzi piłkarze z Polski, Senegalu oraz Czech.

220101