Ciekawe w Metropolii

Pokój Wyciszenia w Galerii Katowickiej

W Galerii Katowickiej otwarty został Pokój Wyciszenia przeznaczony dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu. To pierwszy tego typu pokój, uruchomiony w centrum handlowym.

Pokoju Wyciszenia w Galerii Katowickiej powstał głównie z myślą o klientach, w tym tych najmłodszych, którzy podczas wizyty w centrum handlowym potrzebują chwilowego odreagowania napięcia, wyciszenia, odseparowania się od różnorodnych bodźców. Jest to miejsce w szczególności przeznaczone dla osób ze spektrum autyzmu. Pokój udostępniany jest po zgłoszeniu zapotrzebowania w Punkcie Informacyjnym lub agentom Ochrony obiektu (także telefonicznie).

Dodatkowo pracownicy biura administracji oraz ochrony zostali przeszkoleni, jak rozpoznać i odpowiednio reagować na niestandardowe zachowania. Ponadto prawie 60 najemców Galerii zobowiązało się - w razie potrzeby - wyciszyć muzykę czy zmniejszyć oświetlenie w swoim lokalu podczas pobytu osoby ze spektrum autyzmu.

– Zależy nam na tym, aby łamać bariery i być otwartym dla każdego Klienta, również dla rodziców odwiedzających nas z dziećmi ze spektrum autyzmu. Chcemy ułatwić im pobyt w naszym centrum handlowym, a w tych najtrudniejszych chwilach zaoferować cichą i spokojną przystań, w której można opanować emocje i odizolować się od bodźców zewnętrznych
– mówi Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej.

– Mam nadzieję, że poprzez uruchomienie pierwszego w centrum handlowym Pokoju Wyciszenia damy przykład również innym obiektom – dodaje Bagińska.

Pokój Wyciszenia znajduje się na poziomie +1 Galerii. Dominują w nim stonowane, jasnobeżowe barwy oraz proste, komfortowe i wygodne sprzęty. Przygotowano go zgodnie z wytycznymi i standardami uznanymi przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

- Gratulujemy inicjatywy i pięknej realizacji! Bardzo cieszymy się, że wspólnie mogliśmy zrealizować taki projekt, ułatwiając jednocześnie codzienność osobom zmagającym się z życiem w świecie, którego często nie rozumieją. Pokazujemy im tym samym, że nie są same i nie muszą czuć się wykluczone. O tym, jak cenna to inicjatywa, świadczą głosy rodziców dzieci autystycznych, którzy są za nią niezwykle wdzięczni sugerując również, iż przydałyby się takie rozwiązania w innych obiektach. Może tak się stanie, gdyż post z tą informacja przeczytało już ponad 30 tysięcy osób. I mam nadzieję, że znajdą się wśród nich osoby decyzyjne - mówi Beata Cielecka z ROM-E Metis w Katowicach.

O Galerii Katowickiej

Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia najmu wynosi 47,500 m2 i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych, m.in. Peek & Cloppenburg, TK Maxx, Multikino, Zara, Pull & Bear, Bershka, C&A, Reserved, Euro RTV AGD, Douglas czy Flying Tiger Copenhagen. Posiada także 10 salowe Multikino z salą Xtreme – najnowocześniejszą w Polsce, wyposażoną w system dźwiękowy Dolby Atmos. Centrum handlowe połączone jest bezpośrednio z dworcem kolejowym i podziemnym terminalem autobusowym komunikacji miejskiej. W sąsiedztwie powstanie kompleks biurowy Grand Central. Galeria Katowicka została otwarta 18 września 2013 r.