Ciekawe w Metropolii

Rodzi się coraz mniej Dżesik i Brajanków

Skończyła się moda na zagraniczne imiona nadawane dzieciom, takie jak Brajan, Kevin, Denis czy Dżesika. Tak przynajmniej wynika ze spisu imion dzieci urodzonych w zeszłym roku w Katowicach. Na blisko 60 tys. dzieci, żadnemu nie nadano tych imion.

- Modne niegdyś imiona zagraniczne Kevin, Denis nie pojawiły się ani razu, podobnie jak modny zapis imienia Alexander (przez x) pojawił się w 2018 roku tylko raz, zaś z polską pisownią 100 razy więcej – mówi Mirosław Kańtor, kierownik katowickiego urzędu stanu cywilnego. Pojedyncze imiona nietypowe, które pojawiły się w 2018 roku to wśród żeńskich: Lili, Sofija, Malina, Darina oraz męskich: Alp, Horyw, Wiliam, Salwin.

– W Katowicach obserwujemy wyraźny awans Jasia z piątej pozycji na drugą. Jan został nadany 131 razy, o 12 mniej niż Jakub, który w Katowicach niepodzielnie króluje od 10 lat
– dodaje Mirosław Kańtor.

Najpopularniejszy w Polsce Antoni spadł w Katowicach z drugiej na trzecią pozycję. Pozycję sprzed roku utrzymali za to Filip, Franciszek, Szymon, Wojciech, Aleksander i Mikołaj. Do pierwszej dziesiątki wskoczył Piotr.

Wśród imion żeńskich liderką po raz pierwszy jest Zuzanna, która została nadana 129 razy, raz więcej od liderki sprzed roku, Hani. Do pierwszej dziesiątki awansowała Maria, która zrównała się z Leną (86 razy). Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena zachowały swa pozycję sprzed roku. Pola (62) okazała się po raz pierwszy popularniejsza od Anny (58), a Antonina (70) od Wiktorii (64).

Najpopularniejsze imiona w Katowicach w zeszłym roku:

1. Jakub, 2. Jan, 3. Antoni, 4. Filip, 5. Franciszek, 6. Szymon, 7. Wojciech, 8. Aleksander, 9. Mikołaj, 10. Piotr

1. Zuzanna, 2. Hanna, 3. Julia, 4. Zofia, 5. Alicja, 6. Maja, 7. Lena, Maria, 8. Emilia, 9. Oliwia, 10. Natalia