Ciekawe w Metropolii

„Kranówka Katowicka” - nowa marka wody do picia

Katowice mają legendę miasta zanieczyszczonego, wręcz skażonego od przemysłu. Mało kto jednak wie, że Katowice mają jedną z największych w Polsce powierzchni lasów w granicach miasta, a wodę można pić prosto z kranu i to bez przegotowania. Katowiccy urzędnicy zrezygnowali z dystrybutorów z wodą mineralną w butlach i powołali nawą markę wody - „Kranówka Katowicka”. Pierwsze dystrybutory już pojawiły się w mieście!

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. W Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i Katowickich Wodociągów pojawiły się pierwsze poidełka z wodą z sieci, które zastąpiły dotychczasowe dystrybutory. Mieszkańcy mogą z nich już korzystać. Dystrybutory zostaną tylko w miejscach, gdzie nie ma innej wygodnej możliwości nalania sobie wody do picia.

– Mamy w Katowicach dobrej jakości wodę w sieci, dlatego nie widzę powodu, żeby z tego nie korzystać. Chcemy do tego samego przekonać mieszkańców, dlatego zaczynamy od siebie
– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W kampanię „Kranówka Katowicka - szluknij sie z kokotka” włączyły się też pierwsze podmioty komercyjne. Kawiarnia „Kafej” od teraz serwować będzie wodę z kranu za darmo dla klientów, a poinformuje o tym naklejka z hasłem kampanii na drzwiach wejściowych. Urząd Miasta zaprasza teraz kolejne lokale, żeby dołączyły do akcji.

Skąd pochodzi katowicka woda? Katowickie Wodociągi nie posiadają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych. Ponieważ pochodzi z ujęć powierzchniowych jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale też nie jest gorsza od kupnej „wody źródlanej”. Woda w sieci jest dobrej jakości i jest zdatna do picia - badają ją nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też producent wody, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe oraz Sanepid.

Jakie są korzyści z picia kranówki:

Ekonomiczne:

  • Metr sześcienny wody z sieci w Katowicach kosztuje 5,82 zł brutto, a popularnej wody źródlanej ok. 1000 zł, czyli za ok. 1,5 zł możemy mieć 1,5 l. wody w butelce lub aż 250 butelek kranówki!
  • Rezygnując z wody w dystrybutorach Urząd Miasta oszczędzi 24 tys. złotych rocznie.

Praktyczne:

  • Wodę w sklepie trzeba kupić, przetransportować i donieść do domu, a zużyte butelki przechowywać, zanim się wyrzuci.
  • Żeby nalać wody z kranu, wystarczy odkręcić kurek i podstawić szklankę.

Ekologiczne:

  • Plastikowe butelki rozkładają się w środowisku naturalnym kilkaset lat. Należą do najczęściej pozostawianych śmieci w miejscach publicznych. Większość zużytych tworzyw sztucznych nie trafia do recyklingu, lecz na wysypiska śmieci i do środowiska naturalnego, w tym do oceanów.

Zdrowotne:

  • Mając nieograniczony dostęp do wody, możemy lepiej zadbać o zdrowie. Woda stanowi ok. 2/3 masy ciała. Bez wystarczającego nawodnienia organizm przestaje działać prawidłowo. Powinniśmy wypijać ok. 2,5 litra wody dziennie.

Estetyczne:

  • Woda serwowana w karafce wygląda lepiej i bardziej elegancko od serwowanej w butelce. Dodatkowo możemy wzbogacić jej smak miętą, cytryną czy innymi owocami.