Ciekawe w Metropolii

Pszczoły na dachu salonu Ferrari

Na dachu salonu Ferrari w Katowicach pojawili się nietypowi lokatorzy i to w wielkiej ilości - zamieszkało tam 160 tysięcy pszczół. Właściciele salonu postawili na proekologiczny trend jakim są miejskie pasieki. Dzięki temu pomruk sportowych samochodów zyskał bzyczące towarzystwo, a z pracy pszczół w czterech ulach powstanie pyszny, zdrowy miód.

7 maja na dachu kompleksu budynków, w którym mieszczą się salony sprzedaży Ferrari, Maserati, Alpine oraz restauracja La Squadra zainstalowano cztery ule, w których zamieszkały pszczoły. Realizacja jest efektem współpracy Grupy Pietrzak, właściciela salonu, z Pszczelarium – rodzinną firmą, która realizuje pionierski pomysł zakładaniu pasiek w miastach, szkoleniach w zakresie pszczelarstwa i w opiece nad pszczołami w ośrodkach miejskich.

– Pszczelarium urzekło nas swoją pasją. Zdecydowaliśmy się na postawienie kilku uli na dachu naszego salonu z przekonaniem, że pszczoły w mieście są niezwykle potrzebne i mają nieoceniony wpływ na reprodukcję dziko żyjących roślin, co ostatecznie decyduje o jakości życia mieszkańców naszego miasta – mówi Beata Pietrzak, Wiceprezes Pietrzak Sp. z o.o.

Pozyskiwany przez pszczoły z dachu salonu Ferrari miód będzie dostępny w mieszczącej się w tym samym kompleksie budynków restauracji La Squadra.

Miejski miód ma bogate walory smakowe i zdrowotne. Z badań Państwowego Zakładu Higieny wynika, że nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji – w sezonie letnim nie występuje problem smogu, miejskie rośliny nie są skażone rolnymi opryskami. Swoje wyjątkowe walory smakowe zawdzięcza dużej różnorodności roślin – nektar pozyskiwany jest tutaj z nieoczywistych lokalizacji.

Salon Ferrari w Katowicach

Zakładanie miejskich uli to jeden ze sposobów na zwiększanie populacji pszczół, które zagrożone są wyginięciem. Szacuje się, że ponad 75% żywności, którą spożywa człowiek jest pochodną pracy pszczół lub innych zapylających owadów. Miejskie pszczoły zapylają rośliny na ogrodach działkowych, w parkach, na balkonach, dzięki czemu rodzą one zdrowe owoce i wysiewają nasiona. W efekcie skutkuje to większą różnorodnością naszej roślinności ale także zwierząt: ptaków, jeży, nietoperzy, a mniejszą liczbą owadów niepożądanych, jak muchy czy komary.

Pszczelarium

Pszczelarium to rodzinna firma, która powstała po dwudziestu latach hobbystycznego zajmowania się pszczołami w przydomowej pasiece. Od 2013 roku realizuje pionierski w Polsce pomysł pomagania pszczołom poprzez zapraszanie ich bliżej nas, czyli do miast. Pasieki prowadzone przez Pszczelarium można spotkać na dachach, w ogrodach i parkach Warszawy, Katowic, Gdańska czy Lublina. W efekcie Pszczelarium opiekuje się kilkoma milionami pszczół. Pozyskuje od nich doskonały i nieoczywisty miejski miód. Pszczelarium prowadzi również m.in. warsztaty edukacyjne dla dzieci i szkolenia pszczelarskie.