Edukacja w Metropolii

Szybka randka z... nauką na Politechnice Śląskiej

„Speed dating z naukowcem, czyli olimpijczyk sam na sam z nauką” to najnowszy projekt realizowany na Politechnice Śląskiej, skierowany do uczniów szkół średnich. Uczestnicy mają szansę spotkać się sam na sam z naukowcem z wybranej przez siebie dziedziny nauki, poznać jego warsztat, wypytać o szczegóły i… pozwolić zarazić się bakcylem nauki!

W programie mogą wziąć udział najzdolniejsi uczniowie szkół średnich – finaliści olimpiad przedmiotowych bądź też konkursów naukowych lub artystycznych na poziomie krajowym. Każdy uczeń przystępujący do programu ma możliwość wyboru trzech spotkań z naukowcami Politechniki Śląskiej o różnej tematyce. Wystarczy, że wybierze interesujące go tematy z listy kilkudziesięciu zagadnień. A do wyboru ma tematy z przeróżnych dziedzin nauki, m.in. architektury, informatyki, mechatroniki, nanotechnologii, inżynierii materiałowej, kryptografii, chemii i wielu innych.

Szybka randka z naukowcem z Politechniki Śląskiej w Gliwicach będzie trwała 90 minut. W tym czasie uczeń będzie mógł się dowiedzieć czegoś więcej na temat badań prowadzonych przez naukowca, pozna miejsce jego pracy, a także będzie miał szansę samodzielnie wykonać doświadczenia naukowe w laboratorium. A jeśli randka się uda, spotkania mogą być kontynuowane np. w formie projektu badawczego. Szybka randka z naukowcem może więc zakończyć się… miłością do nauki!

Do programu uczniowie szkół średnich mogą się zgłaszać do 22 stycznia. Szczegóły dostępne są na stronie www.cpn.polsl.pl/index.php/speed-dating.