Festiwal w Metropolii

Polska scena alternatywna na OFF Festivalu

W roku 2018 na OFF Festivalu, organizowanym w katowickiej Dolinie Trzech Stawów, możemy cieszyć się całym spektrum polskiej muzyki alternatywnej. Od korzeni po black metal... i z powrotem.

Najpierw gwiazdy i weterani. Na oba te określenia z pewnością zasługuje Kult, który przyjeżdża na OFFa po raz pierwszy i od razu z wyjątkowym repertuarem. Kult zagra u nas „Spokojnie", swoją trzecią, znakomitą płytę. Wydaną trzy dekady temu, ale wciąż aktualną i muzycznie, i tekstowo. W jeszcze głębszą przeszłość – nie tyle swoją, co naszą wspólną, chłopską, sięgnie jedyna w swoim rodzaju Kapela ze Wsi Warszawa, która na śląskim festiwalu uraczy nas „re:akcją mazowiecką”. Skalpel już u nas bywał, ale tym razem weterani łączenia jazzu z elektroniką pojawią się w nowym, pełnym rozmachu wcieleniu, jako Skalpel Big Band. Indierockowe Muchy też wracają, w dodatku z materiałem, który doskonale znacie – przypomną swój znakomity debiut „Terroromans”, z którym występowali w Mysłowicach w 2008 roku. Kto pamięta tamten koncert i wybiera się tym razem?

W tym roku wracają na OFFa również artyści, w których uwierzyliśmy jako jedni z pierwszych, a którzy teraz swoją charyzmą i oryginalną muzyką pociągają tłumy, nie tylko w Polsce. To Furia, która robi furorę od Primavery przez Roadburn po krakowski Teatr Stary. To Hańba!, która wraca z Paszportami Polityki w kieszeniach i doświadczeniami na scenach znakomitych festiwali Europy i Ameryki. To wreszcie Coals, którzy świetnym debiutem „Tamagotchi” udowodnili, że ich wizja muzyki elektronicznej wspaniale wyróżnia się nad tle skaczącej z trendu w trend konkurencji.

Miło nam będzie gościć wielkie indywidualności polskiej sceny. Wspaniały śpiewak Adam Strug połączy świat poezji, m.in. Leśmiana i Asnyka, z wpływami polskiej muzyki tradycyjnej, ale i brzmieniami Bliskiego Wschodu. Skrajnie odmienne emocje zaproponuje na pewno Wojciech Bąkowski, który na swoich solowych płytach jest jeszcze bardziej osobny niż kiedyś w Niwei – ale niezmiennie odważny i fascynujący. Przed Legendarnym Afrojaxem ostrzegamy, jako i on ostrzega, ale głupio będzie przegapić ten koncert, choć pewnie wielu wyjdzie urażonych, dostrzegając się w krzywym zwierciadle tekstów Afrojaxa. Mamy też w programie zderzenie dwóch oryginalnych, poszukujących artystycznych osobowości - to Nanook Of The North, czyli Stefan Wesołowski i Piotr „Hatti Vatti” Kaliński, we wspólnym projekcie, inspirowanym skutą lodem Północą.

Dokąd można zalecieć na podłączonej do prądu gitarze dowiecie się na koncertach Good Night Chicken, Lonker See, ARRM i Sierści, a będą to skrajnie odmienne propozycje. Od – odpowiednio – garażowego noise rocka, przez okolice jazzu, ambient, aż po black metal. Do tańca porwą was Bass Astral x Igo, poprawi MIN t, za to do refleksji zmusi błyskotliwy raper Meek Oh Why? Pokusa wprowadzi was w XXI-wieczny (post)jazz, a za elektroniczno-onirycznymi melodiami tęskno zdążycie zatęsknić zanim wybrzmi ostatni dźwięk ich koncertu. Będzie też songwriter o hipnotyzującym głosie Daniel Spaleniak, będą żwawe, łączące kurpiowską tradycję ze współczesnością Panieneczki. A po prostu świetne, choć zupełnie inne, piosenki zagrają wam Sorja Morja i Sonbird.

Mamy tylko nadzieję, że przy tak znakomitych propozycjach ze strony polskich artystów znajdziecie choć chwilę, by zobaczyć na tegorocznym OFFie paru wykonawców ze świata. Też są całkiem spoko…

OFF Festival sam o sobie:

Najłatwiej płynie się z prądem, ale my nie lubimy łatwych rozwiązań. OFF Festival powstał w 2006 roku nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować.

Historia naszego festiwalu to dziesiątki, setki, tysiące dowodów na to, że muzyka zmienia ludzi. A ludzie zmieniają świat. My wiemy i Wy wiecie, że dziś świat tego bardzo potrzebuje. Na OFFa przyjeżdża się, by odkryć nową fascynującą muzykę lub po raz pierwszy w Polsce zobaczyć legendy światowej muzyki alternatywnej.

Nasze zaproszenie przyjęli już m.in. Iggy Pop, Patti Smith, PJ Harvey, The National, The Smashing Pumpkins, Primal Scream, The Flaming Lips i My Bloody Valentine.

OFF Festival 2018
Katowice, Dolina Trzech Stawów
3-5 sierpnia 2018