Festiwal w Metropolii

Industrialny Śląsk na Festiwalu Gieshe

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia zaprasza na drugą edycję Festiwalu Giesche pt. „Istota Gieshe”, podczas którego uczestnicy wyruszą w podróż do czasów industrialnego Śląska w okresie rozkwitu przemysłu.

Wydarzenie związane jest z kulturą i tradycją Górnego Śląska, a odbędzie się 10 listopada w Katowicach w szopienickiej Walcowni, w giszowieckim Miejskim Domu Kultury, nikiszowieckim Oddziale Muzeum Historii Katowic, a także w Chorzowie w Sztygarce przy Szybie Prezydent oraz w Siemianowicach Śląskich w Parku Tradycji.

Festiwal rozpoczyna się o godz. 13:00 w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia warsztatami „Głos śląskich kobiet”. Pieśni z regionu Górnego Śląska są nie tylko jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego – są również skarbnicą wiedzy o historii, oraz zwykłym życiu mieszkańców miast i wsi, mężczyzn i kobiet. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o pieśni całego regionu Górnego Śląska, przedstawiające najczęściej spotykane archetypy kobiet. Warsztat będzie również przybliżał techniki tradycyjnego śpiewania, czyli śpiewu codziennego, nie estradowego, o charakterze śpiewu naturalnego, zwanego również białym.

Na drugich tematycznych warsztatach przekonamy się czy recykling może być piękny. Pomysłowa ekipa otworzy bowiem „Warsztat Miejski”. Podczas zajęć instruktor pokaże oryginalne techniki nadania drugiego życia przedmiotom, które mamy na co dzień w domu, a które normalnie trafiłyby do kosza, albo zostały potraktowane w inny, mało artystyczny sposób. Warsztaty recyklingowe, nie tylko rozwijają zdolności twórcze i manualne, ale również przybliżają zagadnienia związane z ochroną środowiska.

O godzinie 16:00 zagrają nam do tańca i śpiewu „Rube Świnÿe”, czyli akustyczny projekt taneczny zrzeszający muzyków zespołu „Krzikopa”. Jest to kapela, która łączy folkową improwizację z jazzową fantazją pomnożoną ich radością wspólnego z grania. Głównym motywem działania zespołu jest przywrócenie śląskich „śpjywek” ludowych do szerszej świadomości słuchaczy.

Oprócz tego, już od godziny 13:00, bedzie okazja zwiedzenia Muzeum z przewodnikami, Nestorami Hutnictwa, którzy opowiedzą o historii Walcowni, koncernu Giesche oraz zaprezentują jak niegdyś wyglądała praca w tak dużym zakładzie. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolekcję zabytkowych motocykli a także pracę „Gryfnej Frelki”, czyli zabytkowej walcarki z 1904 r. Przez cały festiwal będzie można również skorzystać z naszej strefy gastronomicznej.

Festiwal Gieshe
Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia
Katowice, ul. 11 Listopada 50
10 listopada 2018