Festiwal w Metropolii

INDUSTRIADA 2020 – Święto Szlaku Zabytków Techniki

Szukasz inspiracji na ostatni weekend września? Świetnie się składa! To właśnie wtedy odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego jedenasta edycja INDUSTRIADY – jednego z największych festiwali dziedzictwa przemysłowego w Polsce. Miłośnicy sztuki przemysłowej po raz kolejny będą mogli wziąć udział w rozmaitych wydarzeniach, posłuchać ciekawych wykładów i zobaczyć wiele atrakcji niedostępnych na co dzień.

Jeśli zatem lubisz historię i fascynuje Cię industrialny charakter Górnego Śląska, Święto Szlaku Zabytków Techniki jest idealnym pomysłem na spędzenie wolnego popołudnia. Połącz przyjemne z pożytecznym – wybierz interesujące atrakcje i zdobywaj wiedzę u źródła – u lokalnych przewodników.

36 obiektów, 23 miasta – INDUSTRIADA 2020

Choć tegoroczna INDUSTRIADA trwa zaledwie jeden dzień, lista atrakcji jest tak długa, jak zawsze. W bieżącej edycji Święta Szlaków Zabytków Techniki łącznie bierze udział aż 36 obiektów – 34 obiekty Szlaku oraz 2 obiekty zaprzyjaźnione. Większość wydarzeń jest bezpłatna, zwracamy jednak szczególną uwagę na wymóg wcześniejszej rezerwacji miejsc. Nie dotyczy to wprawdzie wszystkich atrakcji, jednak warto się tym zainteresować jeszcze przed rozpoczęciem eventu. Być może obiekt, który chcesz zobaczyć najbardziej, jest objęty obowiązkową rezerwacją? Przezorny zawsze ubezpieczony!

Fabryki, kopalnie i… Muzea

INDUSTRIADA od ponad 10 lat pokazuje Śląsk z zupełnie innej, niestereotypowej perspektywy. Bo choć wydawać by się mogło, że czarne, węglowe tereny mogą zaprezentować przyjezdnym jedynie kopalnie, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. To prawda – kopalni mamy tu pod dostatkiem, jednak warto wspomnieć także o innych, równie atrakcyjnych obiektach!

Miłośnikom sztuki polecamy skupienie się na rozmaitych muzeach, takich jak: Muzeum Śląskie, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Hutnictwa Tynku Walcownia w Katowicach, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych oraz Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Wielbicielom plenerowych atrakcji polecamy z kolei odwiedzenie Kolei Wąskotorowej w Rudach oraz Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Co roku ogromną popularnością cieszą się również takie obiekty, jak: Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach oraz Stara Fabryka w Bielsku-Białej.

Wracając jednak na moment do tematu kopalni – okazuje się, że one również mogą być prawdziwą gratką dla fanów tematyki industrialnej. Jeśli należysz do tej grupy ludzi, serdecznie polecamy odwiedzenie Kopalni Guido w Zabrzu, Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej oraz Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej.

Natura wraca do przemysłu

Jeśli już jesteś zainteresowany festiwalem, z całą pewnością Twoją ciekawość podsyci tegoroczny motyw INDUSTRIADY: Natura w Przemyśle. Event wykaże nierozerwalny związek pomiędzy dwoma pozornie odległymi światami. Organizatorzy podkreślają, że w podziemnych korytarzach kopalni i halach potężnych fabryk relacja ta zawsze była szczególnie bliska – oba światy jednocześnie uzupełniały się i rywalizowały ze sobą. To niecodzienne podejście do kwestii natury, zwłaszcza, gdy beton coraz częściej zalewa przepiękne tereny wielu śląskich miast. Jakie zatem tajemnicze połączenie tkwi pomiędzy naturą i przemysłem? Czy jednemu ze światów kiedykolwiek udało się wyprzeć drugi? A może natura zawsze była częścią środowiska industrialnego? Odpowiedzi na te pytania poznacie już 26-ego września!

INDUSTRIADA 2020 a COVID-19

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce INDUSTRIADA będzie musiała przyjąć nieco inną formę. Niektóre z wydarzeń odbywających się podczas festiwalu będziemy mogli oglądać wyłącznie za pośrednictwem transmisji wideo. Relacje z poszczególnych eventów dostępne będą zarówno w telewizji, jak i w mediach społecznościowych. Organizatorzy podkreślają, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo uczestników. Nie zmienia to jednak faktu, że industrialne serce Śląska wkrótce zabije ponownie! Nieco inaczej – to prawda, ale równie mocno.