Kariera w Metropolii

Najlepszy pracodawca w kraju jest w Gliwicach!

SAP Polska, którego ważną częścią jest również gliwickie centrum rozwoju oprogramowania SAP Labs, został wyróżniony prestiżową nagrodą Aon Najlepszy Pracodawca. To międzynarodowy konkurs wyłaniający organizacje, które w czasach silnej rywalizacji o pracownika potrafią tworzyć najlepsze miejsca pracy. Budowa zaangażowania wewnątrz organizacji to duże wyzwanie dla współczesnych firm. Według najnowszych badań Aon Hewitt aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, o 14% mniej niż w całej Europie.

Aon Best Employers to międzynarodowy program, który od ponad 15 lat wyłania firmy tworzące najbardziej angażujące miejsca pracy. To wyjątkowy ranking, bo tytuł zostaje przyznany wyłącznie w oparciu o wyniki ankiety przeprowadzanej wśród pracowników, mierzącej między innymi poziom ich zaangażowania. Dodatkowo, firmy uczestniczące w badaniu są poddawane wnikliwemu audytowi procesów i procedur związanych z ludźmi. Badani pracownicy zachowują anonimowość, przejrzystość całego procesu kontrolują zewnętrzni badacze. W ramach polskiej odsłony konkursu przebadanych zostało już ponad 1000 firm, zatrudniających łącznie blisko pół miliona pracowników.

W tegorocznej edycji do wąskiego grona laureatów rywalizacji dołączył SAP Polska. Działania firmy w ostatnich latach to przykład skutecznego rozwoju zespołu i jego tożsamości w obliczu znaczących zmian całej organizacji.

– W badania zaangażowało się aż 81% pracowników SAP Polska. Udział w tego typu programach to ważny test dla działów HR. Dowiadujemy się, jak zespół postrzega naszą organizację pod kątem zarządzania zasobami ludzkimi, dbania o ich rozwój czy pozytywną atmosferę pracy. W 2013 roku znacząco zwiększyliśmy skalę zatrudnienia, włączając do swoich struktur centrum badawczo-rozwojowe firmy Hybris w Gliwicach
– komentuje Katarzyna Rusek, Menedżer HR w SAP Polska.

– Zespół, dotychczas mocno sprzedażowy i doradczy, zmienił swój charakter. Znalazło się w nim wielu programistów i innych specjalistów. Dbamy o to, żeby cały nasz zespół się wspierał i inspirował, ucząc nowych możliwości – dodaje Petters. Jak mówi Rafał Bałaga, Dyrektor Zarządzający SAP Labs Poland, od czasu przejęcia Hybris przez SAP centrum badawczo-rozwojowe dynamicznie się rozwija, zaznaczając coraz mocniej swoje miejsce na mapie polskiego rynku IT.

- Dziś w Gliwicach zatrudniamy ponad 300 specjalistów, którzy tworzą produkty i usługi SAP Hybris implementowane na całym świecie. Rozwijamy rozwiązania e-commerce w chmurze oparte m.in. o architekturę mikroserwisów oraz usługi konsultingu i wsparcia produktów. Technologie te wspierają rozwój globalnego e-handlu. Połączyliśmy dwie skrajnie różne kultury organizacyjne, budując zróżnicowaną, a jednocześnie spójną firmę. Inwestujemy w rozwój gliwickiego centrum, stale rekrutujemy kolejne osoby. To, że przynależymy do globalnej sieci SAP Labs Network daje nam poczucie silnego zaangażowania w kształtowanie globalnych trendów. Nie byłoby to możliwe bez utalentowanych inżynierów – dodaje Bałaga.

Znaczenie różnorodnej, a zarazem spójnej kultury organizacyjnej rośnie wraz z nasilaniem się tzw. rynku pracownika. Według międzynarodowych badań Deloitte „Rewriting the rules for the digital age” 88% liderów HR uważa, że kluczowym wyzwaniem dla ich firm jest nowoczesna organizaca pracy w obliczu zmian na rynku. 8 na 10 badanych za priorytet uważa przyciąganie talentów i budowanie pozytywnych doświadczeń pracowników. Te tendencje obserwowane są obecnie także w Polsce, gdzie szczególnie duże wyzwanie stanowi branża IT i m.in. usługi konsultingowe.

- Branża IT daje dziś ogromne możliwości wzrostu, ale mierzy się także z wojną o talenty. Według rynkowych szacunków w Polsce brakuje 50 tysięcy specjalistów IT, a prognozy Komisji Europejskiej mówią, że do 2020 roku w UE będzie to 800 tysięcy. Równie duża rywalizacja toczy się o zdolnych sprzedawców, konsultantów i menedżerów. W ciągu kilkunastu lat obecności w branży informatycznej w Polsce widziałam przykłady różnych modeli biznesowych. Część firm nadążała za potrzebami rynku, inne traciły swoją pozycję. W centrum zarówno tych dobrych, jak i złych zmian byli ludzie. Bez ich zaangażowania nie ma mowy o wysokich wynikach biznesu – mówi Kinga Piecuch, Prezes Zarządu SAP Polska.

– Cieszy mnie, że promowana w SAP kultura współpracy, różnorodności, otwartości i innowacyjności została dostrzeżona i doceniona przede wszystkim przez samych pracowników. Wyróżnienie w konkursie Aon to dla sygnał, że idziemy w dobrym kierunku. Odbieramy to z dumą, ale też świadomością potrzeby dalszej pracy i poprawy obecnych rozwiązań
– dodaje Piecuch.

Nagrody „Aon Best Employers” dla najbardziej angażujących polskich pracodawców zostały przyznane 25 października 2017 roku. To już 12. edycja konkursu. Pełna lista laureatów oraz szczegółowe wyniki badań z ostatnich lat dostępne są na stronie www.najlepsipracodawcy.pl.