Kariera w Metropolii

Pierwszy krok do pracy programisty

Na polskim rynku brakuje 50 tysięcy programistów, a w samych Katowicach ciągle pojawiają się oferty pracy w branży IT. W odpowiedzi powstają specjalne kursy przygotowujące do zawodu przyszłości. Najbliższy, organizowany przez Software Development Academy, odbędzie się 18 listopada br. Co więcej, na udział w takim kursie można otrzymać dofinansowanie rządowe.

Według specjalistów związanych z branżą, liczba wolnych miejsc pracy w sektorze IT stale będzie się zwiększać. Oznacza to, że osoby, które posiadają umiejętności potrzebne do pracy w IT, będą miały szansę bardzo szybko znaleźć zatrudnienie, ze średnią pensją około 5 000 zł i innymi, dodatkowymi benefitami, takimi jak elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej i gwarancją zatrudnienia na długie lata.

Stolica województwa śląskiego odnotowuje coroczny przyrost miejsc pracy w branży IT nawet o 20%, a średnie zarobki wynoszą 5 500 zł. Raport „10 lat sektora BSS w Polsce” z 2015 roku autorstwa Hays wskazuje Aglomerację Górnośląską jako jedno z centrów usług tego typu w kraju, a Katowice plasuje na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby firm, które działają w tym sektorze mieście oraz na piątym pod względem zatrudnienia w nich.

Jak wejść do świata IT?

Przebranżowienie wymaga motywacji i samodyscypliny. Warto poznać podstawy programowania, języki, trendy oraz wymagania pracodawców wobec specjalistów IT. Można to zrobić samemu, ale warto również skorzystać z pomocy bootcampu programistycznego, takiego jak Software Development Academy, prowadzącego kursy programowania od podstaw w najbardziej perspektywicznych językach i technologiach. Najbliższe kursy w Katowicach rozpoczną się 18 listopada (kurs Java od podstaw) oraz 12 grudnia br. (kurs .NET od podstaw).

SDA oferuje zajęcia praktyczne z doświadczonymi programistami oraz opiekę ekspertów HR w zakresie znalezienia zatrudnienia w trakcie kursu i po jego ukończeniu. Z uwagi na to, że każde przedsiębiorstwo funkcjonujące w tej branży ma swoją specyfikę i zupełnie inne oczekiwania, wsparcie oferowane przez specjalistów SDA może być naprawdę przydatne – od poprawy CV, przez pomoc w dostosowaniu profilu na LinkedIn, a kończąc na przeprowadzeniu symulacji rozmowy kwalifikacyjnej. W rezultacie aż 81% osób znajduje zatrudnienie w branży IT do 3 miesięcy po zakończeniu kursu.

– Należymy do Oracle Workforce Development Program. Czyni nas to partnerem firmy Oracle, właściciela platformy Java. Dzięki temu osoby, które ukończą nasz kurs od podstaw zyskają możliwość nabycia międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego znajomość środowiska Java. Wzbogaci to ich kompetencje na rynku pracy i podkreśli nabyte umiejętności
– wskazuje Piotr Mazur, wiceprezes Software Development Academy.

Każdy uczestnik, który jest zainteresowany podjęciem kursu, ale jeszcze nie jest pewien, czy programowanie jest dla niego, może nabyć od organizatora tzw. „prework”, czyli materiały przygotowujące do zajęć. Po ich przyswojeniu, pozostaje już tylko zapisać się na kurs.

Wystarczy inwestycja w siebie

Kursy organizowane przez Software Development Academy są płatne, a organizatorzy oferują różne formy płatności. Między innymi można skorzystać z programu „Inwestuj w rozwój”, który jest formą dofinansowania dla Polek i Polaków wszelkiego rodzaju szkoleń, kursów i innych zajęć mających podnieść ich kwalifikacje zawodowe lub pomóc nabyć nowe umiejętności. Pożyczka nie jest oprocentowana i może ubiegać się o nią każdy, kto chciałby wziąć udział w płatnym kursie, niezależnie od statusu zatrudnienia czy miejsca zamieszkania. Istnieje także możliwość umorzenia aż do 25% kwoty pożyczki, jeśli zostaną spełnione określone wytyczne zawarte w regulaminie projektu.

Więcej informacji o obecnie trwających kursach znajduje się na stronie Software Development Academy: www.sdacademy.pl.