Okazja w Metropolii

Stand-up Polska prezentuje „8 grzechów głównych”

Wielka Trasa Stand-up Polska ewoluowała! Komicy nadal będą jeździć po Polsce z najlepszym, premierowym materiałem, ale poczuli nieodpartą potrzebę wyniesienia komedii na nowy, wyższy poziom - zapraszają na pierwszy w swojej historii spektakl stand-upowy pt. „Osiem grzechów głównych”!

Wiadomo, że grzechów głównych jest siedem. Twórcy trasy uważają jednak, że jest to niewystarczająca liczba. Pierwsi mnisi chrześcijańscy nie byli przecież sobie w stanie wyobrazić okropności dzisiejszego świata. W pismach Jana Kasjana nie ma mowy o kawie rozpuszczalnej, elektronicznych papierosach czy influencerach.

Na to, jak i inne potworności współczesności, musi być jakiś nowy grzech. Komicy wspólnie z widzami spróbują te problemy nazwać, by później móc z nimi skutecznie walczyć. Bo kto jak nie oni?! OBSADA: Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Antonii Syrek-Dąbrowski, Karol Kopiec, Piotrek Szumowski, Bartek Walos, Cezary Jurkiewicz, Maciek Adamczyk, Sebastian Rejent.

Stand-up comedy to znana na całym świecie forma rozrywki, silnie oparta na interakcji z publicznością. W Polsce coraz bardziej popularna i rozpoznawalna. Zasada stand-upu jest prosta: brak tematów tabu. Można mówić o wszystkich, nie rzadko poruszając tematy ostre, czy ważne. W odróżnieniu od kabaretu w tej formie komicy bardziej stawiają na swoją charyzmę i kontakt z publicznością. Artyści stand-upowi za główny cel stawiają sobie rozbawienie publiczności, przywiązują mniejszą wagę do kwestii artystycznych (piosenek i dekoracji znanych z kabaretów).

Grupa komików zrzeszona w Stand-up Polska wyznaje ideę komedii na żywo i komedią żyje. Grupa występuje na deskach klubów i teatrów w całej Polsce. Przekładają swoje pomysły, przemyślenia i życiowe doświadczenia na język komedii, wplatając odrobinę absurdu bądź też niecodziennego, czarnego humoru. Korzystając z tej formy sztuki, komicy dzielą się swoją subiektywną opinią na różne tematy, od rzeczy trywialnych po złożone, ludzkie problemy zawsze wywołując śmiech.

Szczególną forma stand-upowych występów jest roast, czyli antybenefis, gdzie gwiazda wieczoru zostaje publicznie wyśmiana w przyjacielskiej atmosferze. Do tego typu zabawy wymagany jest ogromny dystans do siebie i chęć wyśmiania siebie oraz przyjaciół.

Stand-up Polska, 8 Grzechów Głównych, Katowice

W Metropolii wystąpią:

Michał Kempa - komik, prawnik, maratończyk. Jest komikiem, ale propaguje humor nieśmieszny i smutny. Zaczynał od występów w telewizji, Sali kongresowej, czy amerykańskim Gotham Comedy Club. Potem występował i wygrywał na większości festiwali kabaretowych w kraju. Był współprowadzącym program Lubię to w TVP1. Obecnie występuje w piwnicach. Dużo biega, bolą go piszczele. Uważa się za mądrzejszego i lepiej wykształconego od pozostałych komików ze Stand-up Polska. Może nie jest bardzo śmieszny, ale jest sympatyczny.

Wojciech Fiedorczuk - jak na ramy gatunku uprawia bardzo kontrowersyjny Stand-up, prawie wcale nie mówiąc nic kontrowersyjnego. Stara się kierować absurdem, prowokacją, delikatnym, acz znaczącym wariactwem. Celuje w zaskoczenie, nowoczesne niedopowiedzenie, szermuje szczerością. Liczy na inteligencję widza i często się nie przelicza. Nie ma ulubionego Stand-uppera z za granicy. Natychają go Tuwim, Słonimski, Starsi Panowie, Młynarski.

Antonii Syrek-Dąbrowski - komik, improwizator i scenarzysta obecny na polskiej scenie komediowej od 2010 roku. Występował w programach: HBO Stand-up Comedy Club, obu sezonach Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, Tylko dla dorosłych w TVP2, wraz z komikami z Europy Wschodniej w produkcji zagranicznej Stand-up Express oraz w roascie w programie Kuby Wojewódzkiego w TVN.

Karol Kopiec - improwizator, komik posługujący się w dużej mierze językiem abstrakcji. Jego występy to unikatowa podróż przez multiwers skojarzeń, odniesień i galaktyki wyobraźni. Miłośnik fauny i flory, najbardziej lubi leżeć na mchu. Mieszka na wsi pod Warszawą ale lubi miejskie klimaty. Jak nikt inny rozumie psychologie poruszania się po rondzie. Na scenie od 2008 roku.

Piotrek Szumowski - komik w pełni międzynarodowy. Występował w ponad trzydziestu krajach, na pięciu kontynentach, w trzech językach. Tak jest, Piotrek przeżył 409 dni podróży dookoła świata. Jak on to zrobił? Nikt nie wie. Ostatnio przez 10 minut próbował otworzyć saszetkę z ketchupem, a potem polał frytki musztardą. Ostatnie zdanie jego pracy licencjackiej brzmi “Newton pod koniec swojego życia zmarł”. A do dzisiaj myśli, że Ikea to restauracja z hot-dogami, która sprzedaje meble na boku.

Bartek Walos - wychowany w wypożyczalni kaset wideo. Czujny obserwator i analityk światów zmyślonych i okolic. Indiana Jones sceny kawiarniano-barowej. Człowiek słowa bardziej niż czynu. Poławiacz pereł, miłośnik pizzy, ramenu i pierożków. Leniwy, ale zdolny. Wymarzona miejscówka do grania? Nadmuchiwany zamek.

Cezary Jurkiewicz - w swoich tekstach, wywala swoją brudną duszę na lewą stronę, wciągając nas w czarną otchłań beznadziei, zmarnowanych okazji i zatrutą zazdrością podejrzliwości. Zajmuje się Stand-upem od 2008 roku. Jest jedną z dwóch pierwszych osób, która zaczęła promować stand-up comedy na terenie Polski. Początkowo jako undergroundowy stand-up obecnie jako formę komedii rozpoznawalną przez tysiące widzów. Występował w Comedy Central Prezentuje: Stand-up!, HBO Stand-up Comedy Club oraz HBO tylko dla dorosłych.

Maciek Adamczyk - jeden z bardziej doświadczonych komików w Polsce, stand-upem zajmuje się od 7 lat. Niech nie zwiedzie was jego wieloletni staż - mimo walki z głupotą i zakłamaniem na samym froncie, nie nabawił się cynizmu czy zgorzknienia. W swoich występach szuka ze stoickim spokojem absurdów, słabostek i wad rodzaju ludzkiego, wyciągając je na światło dzienne, ale jednocześnie serwując im kubek dobrego kakao.

Sebastian Rejent - komik, miłośnik komedii stand-upowej i pracy twórczej. Uwielbia stać na scenie, często też się po niej porusza. Pisał, występował, współpracował m. in. z Comedy Central, Grupą ATM, agencją artystyczną Antrakt i agencją reklamową Saatchi & Saatchi. Uprawia ciężką sztukę stand-upową; robi to dla ludzi, dla siebie, jednak woli dla ludzi. Poza sceną zgłębia tajniki komedii i wykorzystuje je by pomagać innym. Na warsztatach, które prowadzi, uczy innych jak używać swojego poczucia humoru w teatrze życia codziennego.

Okazja w Metropolii - 4 bilety dla Was!

Weź udział w konkursie, odpowiedz na pytanie i wygraj jeden z dwóch dwuosobowych biletów na katowicki występ Stand-up Polska w MCK! By otrzymać bilety należy do końca 2019-03-27:

  1. udostępnić adres tej strony na swoim profilu Facebook,
  2. wysłać mail z tematem "8 Grzechów Głównych" na adres lp.iiloportemw@ajzako,
  3. podać link do swojego profilu FB w treści maila,
  4. odpowiedzieć na pytanie "Czyj roast Ci się podobał i dlaczego?" w możliwie najciekawszy sposób.

W konkursie mogą wziąć udział pełnoletni mieszkańcy Metropolii. Zwyciężą najlepsze odpowiedzi wybrane przez Redakcję W Metropolii. Zwycięzcy będą powiadomieni na podany przez siebie adres e-mail. Podane przez Ciebie na potrzeby konkursu dane nie są zbierane, ani przekazywane innym.

Stand-up Polska "8 Grzechów Głównych"
MCK, Katowice, pl. Sławika i Antalla 1
31 marca 2019, godz. 17:00 i 20:00
Bilety od 59 zł kupisz tutaj