Sport w Metropolii

Finał Rajdu Śląska w klasie Open N

W niedzielę zakończyła się ostatnia eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Rajd Śląska. Znakomicie spisały się na nim obie załogi Subaru Poland Rally Team. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk ukończyli rywalizację na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej i pierwszym w klasie Open N. Marcin Słobodzian i Jakub Wróbel dojechali na metę na piątej pozycji i trzeciej w Open N.

Miko Marczyk w pierwszym sezonie startów w RSMP wywalczył tytuł mistrza Polski w klasie Open N i ukończył sezon na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej serialu. Marcin Słobodzian i Jakub Wróbel zakończyli rok jako siódma załoga mistrzostw kraju.

Ostatnia runda rozgrywana na Śląsku okazała się pełna napięcia. Tytuł w Open N ważył się do ostatniego metra ostatniego odcinka specjalnego. Walka trwała także o kolejne miejsca w tej klasie. Miko Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem nie dali sobie jednak odebrać zwycięstwa i bez zbędnych przygód dotarli do mety.

– Jesteśmy na mecie Rajdu Śląska i jestem bardzo szczęśliwy. Do samego końca walczyliśmy z Łukaszem Kotarbą o pierwsze miejsce w klasie Open N na tym rajdzie, ale także o tytuł mistrza Polski. Z tego co wiem jesteśmy mistrzami Polski i jest to niesamowite uczucie
– powiedział Miko Marczyk.

– Dzisiejszy dzień był dla nas męczący psychicznie bo wymagał m.in. kalkulacji niemal jak w szachach. Ale udało się nam wygrać tę rywalizację i niezmiernie się cieszę, że w pierwszym sezonie startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zdobyłem tytuł w Open N. Mogę świętować to zwycięstwo w wieku 21 lat. To dla mnie niesamowite, nie spodziewałem się, że tak rozwinie się moja rajdowa przygoda, choć wiem, że jeszcze bardzo dużo pracy przede mną – dodał Marczyk.

Szymon Gospodarczyk: Drugi etap Rajdu Śląska zaczęliśmy bardzo dobrze od wygrania pierwszego odcinka specjalnego, co było nam na rękę i pokrywało się z przyjętą wcześniej taktyką. Dlatego na kolejnym OS-ie postanowiliśmy pojechać nieco spokojniej i nasz główny rywal odrobił sporo cennego czasu. Nasza wygrana na trzecim niedzielnym odcinku nieco wyklarowała sytuację, jednak podstawowy plan jaki mieliśmy to utrzymanie koncentracji aż do samej mety. Do ostatniego OS-u startowaliśmy pełni nadziei, ale też pełni obaw. Jednak udało się wygrać z czego się bardzo cieszymy. Miko do końca wytrzymał ciśnienie i mimo debiutu w RSMP był w pełni skoncentrowany. I dlatego jest mistrzem Polski.

Marcin Słobodzian: Jesteśmy po Rajdzie Śląska, który okazał się nie do końca dla nas udany. Borykaliśmy się dziś z napędem w samochodzie. Nie wiadomo jeszcze czy był to problem elektryczny czy mechaniczny, ale jesteśmy na mecie i to jest najważniejsze. Cały rok poświęciliśmy na naukę. Cieszymy się, że nasi koledzy z zespołu Subaru Poland Rally Team zdobyli tytuł mistrza Polski w Open N i ogólnie jesteśmy zadowoleni. Nie możemy doczekać się kolejnego sezonu. Mam nadzieję, że dla nas będzie jeszcze bardziej udany. Z pewnością bardzo dużo się rozwinęliśmy w tym roku, więc w przyszłym może być tylko lepiej.

Jakub Wróbel: W niedzielę robiliśmy co mogliśmy by gonić konkurencję, próbowaliśmy różnych ustawień samochodu, lecz bez zbędnego ryzyka, ale inni okazali się szybsi. Wyciągniemy oczywiście z tego wnioski na przyszłość i mamy nadzieję, że w kolejnym sezonie szczęście będzie nam bardziej sprzyjać. Całe mistrzostwa przejechaliśmy ze zmiennym szczęściem. Dwa razy oddaliśmy pewne punkty za pierwsze miejsce, ale taki jest urok rajdów i doświadczenie odgrywa w nich dużo rolę. Myślę, że w przyszłym roku będzie zdecydowanie lepiej.

Partnerami Subaru Poland Rally Team w sezonie 2017 są: Keratronik, Eneos, BZ WBK Leasing Grupa Santander, SJS, Rodax Budownictwo, Sfera 24 i Braintri.