Sport w Metropolii

Maraton programistyczny na Stadionie Śląskim

Najlepsi programiści z kilkunastu krajów zjawią się na Śląsku, by wziąć udział w maratonie programistycznym Deadline24. Dziewięćdziesięciu finalistów 10. edycji prestiżowego konkursu, będzie rywalizować na Stadionie Śląskim w Chorzowie „na dystansie” 24 godzin!

Światowej klasy pasjonaci algorytmiki, którzy na co dzień pracujący dla największych, globalnych firm z branży IT, zmierzą się w ekstremalnych mistrzostwach, polegających na rozwiązaniu zadań przygotowanych przez inżynierów z firmy Future Processing (FP).

Organizowany od 2009 roku Deadline24 to popularyzujący algorytmikę międzynarodowy, drużynowy maraton programistyczny. Jego organizatorem jest gliwicka firma Future Processing. W wydarzeniu rokrocznie uczestniczą inżynierowie na co dzień pracujący dla największych, światowych firm np. SpaceX, Google, Oracle, Yandex czy Facebook, a także studenci i pracownicy naukowi uczelni z całego świata.

Maraton podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy to zdalne eliminacje, które odbyły się 25 lutego 2018 r. Każdy zgłoszony zespół otrzymał zestaw zadań osadzonych w fabule, której głównymi bohaterami od lat są podbijające wszechświat „żukoskoczki”. Ich misje z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem programistów z całego świata. W zaplanowanym na 7 i 8 kwietnia finale tradycyjnie weźmie udział 30 drużyn, które w elimanacjach osiągnęły najlepsze wyniki. Trzyosobowe zespoły będą zmagać się z zadaniami algorytmicznymi nieprzerwanie przez 24 godziny.

– Takiego maratonu na Stadionie Śląskim jeszcze nie było. Przed tygodniem obiekt gościł przygotowującą się do mistrzostw świata piłkarską Reprezentację Polski, a w najbliższy weekend pojawią się na nim inżynierowie
– mówi Magdalena Płaza, Events Manager Future Processing.

– Od lat wysoki poziom zadań konkursowych stanowi magnes dla najlepszych algorytmików z całego świata. Problemy, które ujmujemy w zadaniach konkursowych, były niejednokrotnie omawiane na konferencjach naukowych. Podczas Deadline24 każdy zawodnik ma szansę wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kreatywnością oraz walecznością do ostatniej minuty – dodaje Magdalena Płaza.

W ciągu minionej dekady w Deadline24 wzięło udział kilka tysięcy uczestników, pochodzących m.in. z Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Ukrainy, Chin, Szwajcarii, Indii i Brazylii, a także USA i RPA. Dział FP odpowiedzialny za przygotowanie zadań finałowych poświęca kilka miesięcy na ich opracowanie. Ich treść do ostatniej chwili jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

— Żyjemy w czasach, w których bardzo zaawansowana technologia pojawia się wszędzie wokół nas. Rzeczywistość jest pod tym względem coraz bardziej złożona i zaawansowana oraz ma coraz większy wpływ na naszą codzienność. Future Processing realizuje wiele projektów korzystających z możliwości ogromnego postępu technologicznego ostatnich lat. Dobrym przykładem są rozwiązania z dziedziny obrazowania medycznego, gdzie pracujemy nad systemami generującymi trójwymiarowy model serca pozwalający przeprowadzać symulacje przepływu krwi bazując na obrazach medycznych danego pacjenta, czy też wspomagającymi wykrywanie komórek rakowych w różnych tkankach ludzkiego ciała. Wyzwania algorytmiczne jakie w tych projektach mamy na co dzień są bardzo zbieżne z problemami poruszanymi w konkursie Deadline24, a przygotowanie tego wydarzenia jest bardzo dobrą odskocznią dla naszych inżynierów realizujących na co dzień projekty w naszej firmie – mówi Szymon Janota Business Unit Managing Director, stojący na czele działu Smart City w Future Processing.

Popularyzacja algorytmiki to nie jedyny cel konkursu. Jest nim również zaprezentowanie specyfiki i potencjału całego regionu. Poprzednie finały organizowane były w miejscach wpisujących się industrialne dziedzictwo województwa śląskiego np. w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia" w Czeladzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, czy Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, w której zawody odbyły się 320 metrów pod ziemią.

– Tegoroczny finał odbędzie się w legendarnym „Kotle Czarownic”. Dlaczego organizujemy zawody informatyczne na arenie sportowej? Ponieważ Deadline24 to ultramaraton, a Stadion Śląski to idealny obiekt do rozegrania tego typu mistrzostw. Ponadto obok promocji algorytmiki zależy nam również na jak najlepszym zaprezentowaniu naszego regionu, a ten piękny i funkcjonalny obiekt jest idealną wizytówką nowoczesnego Śląska, na który warto zaprosić gości z różnych zakątków świata
– wyjasnia Magdalena Płaza.

Algorytmika stanowi istotny element działalności Future Processing, która od 2000 roku działa na globalnym rynku oprogramowania. Od samego początku firma kieruje się pasją i zaangażowaniem, a na podstawie tych fundamentów zbudowała silny zespół doświadczonych programistów, tworzących systemy informatyczne dedykowane między innymi branży przemysłowej, opieki medycznej, sektora finansowego oraz transportu. Jednym z głównych obszarów zainteresowania firmy jest zaangażowanie w ideę inteligentnych miast. Przykładem działalności w tym obszarze jest SmartFlow — system, który pomaga w efektywnym gospodarowaniu zasobami wodnymi w miastach.

Future Processing – w ramach swojego działu R&D – jest również zaangażowana w projekty badawczo-rozwojowe, np. ECONIB, który ma pomóc w diagnostyce chorób nowotworowych. Firma, jako członek kosmicznego konsorcjum FPSpace, prowadzi projekty, które dzięki algorytmom zwiększającym rozdzielczość zdjęć satelitarnych, powstającym w ramach projektu SISPARE, przedłużą „życie” już istniejących satelitów obserwacyjnych ze starszą optyką. W ramach projektu AMMER powstanie oprogramowanie monitorujące – na podstawie zdjęć satelitarnych – zmiany związane z eutrofizacją wód śródlądowych. Obniży to ryzyko wystąpienia w wodzie niebezpiecznych dla zdrowia epidemii.

Więcej informacji: www.deadline24.pl.