Transport w Metropolii

Do Tychów wraca rower miejski

Od piątku, 18 maja, mieszkańcy Tychów i turyści będą mogli skorzystać z 60 rowerów, które będzie można wypożyczać na 7 samoobsługowych stacjach. Poza standardowymi rowerami dostępne będą znane z poprzedniego sezonu rowery familijne typu cargo, a także tandemy, rowerki dziecięce i rower trójkołowy, z którego mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

To pierwszy pełnowymiarowy sezon Tyskiego Roweru Miejskiego, jednak system Nextbike nie są dla mieszkańców miasta nowością. Mogli oni go przetestować podczas ubiegłorocznego programu pilotażowego. W systemie zarejestrowało się wtedy niemal 2500 tysiąca użytkowników, którzy wypożyczyli rowery niemal 6500 razy. Łączna liczba wypożyczeń – licząc również te dokonane w Tychach przez osoby zarejestrowane w innych systemach Nextbike – przekroczyła 8500.

– Pilotaż Tyskiego Roweru okazał się sukcesem. Patrząc na statystyki wypożyczeń widać wyraźnie, że spodobał się tyszanom, dlatego zdecydowaliśmy, że w tym roku rowerów będzie więcej. Zachęcam mieszkańców do korzystania z tej, nie tylko ekologicznej, ale i ekonomicznej formy transportu
– mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

– Tychy to kolejne już miasto, które po udanym programie pilotażowym zdecydowało się na uruchomienie pełnowymiarowego systemu rowerów miejskich Nextbike. Tylko w tym roku – również po udanych pilotażach – uruchomimy systemy rowerowe m.in. w Pszczynie i Kędzierzynie-Koźlu – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu Nextbike Polska, operatora Tyskiego Roweru Miejskiego.

W tym roku rowery Nextbike można lub wkrótce będzie można wypożyczać m.in. w Tychach, Pszczynie, Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach. – Do obsługi tych wszystkich systemów wystarczy jedno konto założone w systemie Nextbike. Być może wkrótce będzie też można poruszać się na rowerach pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. To jedyny słuszny kierunek, szczególnie tu, w obrębie Metropolii. Zależy to od poszczególnych samorządów i porozumienia między nimi. Jesteśmy otwarci na rozmowy w tej sprawie – podkreśla Tomasz Wojtkiewicz.

Do tego czasu wypożyczane w Tychach rowery można będzie oddawać na dowolnej z siedmiu stacji systemu – Paprocanach, Dworcu PKP, Placu Baczyńskiego, Lodowisku, w pobliżu Tyskich Hal Targowych, Urzędu Skarbowego oraz na ul. Żwakowskiej przy „Merino”.

Aby zarejestrować się w systemie wystarczy na stronie www.TyskiRower.pl wpisać swoje dane i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej. Co ważne, nie muszą tego robić posiadacze aktywnych kont Nextbike założonych w tyskim lub dowolnym innym systemie. Cennik wypożyczeń pozostaje bez zmian – bezpłatne jest pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia, za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy złotówkę, druga godzina kosztuje 2 złote, trzecia 3 złote, a czwarta i każda następna po 4 złote.

W tym roku z Tyskiego Roweru Miejskiego będzie można korzystać do końca października. Przyszłoroczny sezon rozpocznie się już 1 kwietnia.

O Nextbike Polska

Firma jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku i w Finlandii od 2018 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy obecnej na 4 kontynentach, w 25 państwach i ponad 150 miastach. Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 44 000 rowerów na całym świecie. Rowery Nextbike można wypożyczać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, płacąc za wypożyczenie według lokalnych taryf.