Wydarzenie w Metropolii

Konkurs „Obiektywnie śląskie” po raz ósmy

W piątkowy wieczór, 20 października 2017 we foyer budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się gala finałowa VIII edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie. Wspaniała przestrzeń NOSPR-u wypełniła się uczestnikami konkursu i ich najbliższymi, ale także zaproszonymi gośćmi: jurorami konkursu, przedstawicielami sponsorów, patronów instytucjonalnych oraz medialnych i sympatykami konkursu. W sumie ponad 100 osób przybyło na wczorajsze wydarzenie.

Muzycznie przywitał wszystkich zespół Harmony Trejo, który uświetnił muzycznie tegoroczny finał. Usłyszeliśmy utwór „Trejn” autorstwa Macieja Cisło, gitarzysty. W skład tria wchodzą również Jakub Hubicki na akordeonie i Bartłomiej Chojnacki na kontrabasie.

Prowadzący galę finałową Anna Kokolus (koordynatorka konkursu) oraz Adam Skowron (wspierający projekt od wielu lat) przybliżyli szczegóły przebiegu tegorocznej edycji. Przez ponad 2,5 miesiąca nadsyłania prac konkursowych, wpłynęło 145 prezentacji, w tym 131 fotoreportaży (788 zdjęć), 8 filmów i 6 fotokastów. W sumie w konkursie wzięło udział 91 uczestników. Głos w imieniu nowego organizatora konkursu, Instytutu Roździeńskiego, zabrał Krzysztof Tarabura, dziękując wszystkim uczestnikom za nietuzinkowe prezentacje Śląska.

W końcu nadszedł czas na opinię jurorów. Grono jurorskie na wczorajszej gali reprezentowali: Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR-u oraz Jacek Joostberens. Obok nich prace oceniali również: Lech Majewski, Adam Sikora oraz Antoni Cygan.

– Hasło przewodnie tegorocznej edycji „Śląsk i Zabawa” były niezwykle ciekawą propozycją tematyczną tej edycji. Bawimy się na różne sposoby, raz na ludowo, a raz w takich miejscach jak sala koncertowa, w której się znajdujemy, bo w końcu wszyscy jesteśmy homo ludens. Urzekło mnie wiele prezentacji konkursowych, ale szczególnie mała baletnica tańcząca na hałdach, ze śmiertelnie poważną miną dorosłej prima baleriny
– podkreśliła Joanna Wnuk Nazarowa.

Należy podkreślić, że pomysłodawcą tematu przewodniego tegorocznej edycji był jeden z jurorów konkursu, Jacek Joostberens. Zabawa, radość, szczęście to nieodłączne elementy śląskiego krajobrazu, naszych tradycji, obrzędów, spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak najbardziej dla mnie ważne i inspirujące było to, że autorzy prac zaprosili nas do swojego intymnego świata…

Selekcjonerka konkursu, Magdalena Górecka, przyznała, że tegoroczne hasło „zabawa" – bardzo szerokie, pojemne, niosło ze sobą ryzyko otarcia się o banał... Mimo to okazało się, że wiele z nadesłanych fotoreportaży przedstawiało zabawę w oryginalny, autorski sposób. Fotoreportaż, dodała, nie jest łatwa formą wypowiedzi, dlatego jako selekcjonerzy konkursu doceniamy, że uczestnicy z coraz większą świadomością dobierają zdjęcia do cyklu, by tworzyły zwartą całość.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom (wyniki poniżej). Radości, szczęścia, uśmiechu na twarzach nie tylko zwycięzców czyli po prostu dobrej zabawy tego wieczoru nie było końca. Jeden z laureatów, zdobywca I miejsca w kategorii fotoreportaż Maciej Koźmiński dodał, że jest niezwykle zaskoczony a zarazem bardzo wdzięczny, że taki konkurs jak Obiektywnie śląskie daje możliwość zaprezentowania Śląska, którego obrazy nosimy w naszym sercu.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła prezentacja nagrodzonego filmu i fotokastu, a wystawa najlepszych fotoreportaży została oficjalnie odsłonięta. Będzie można ją oglądać w NOSPR-ze do końca października.