Wydarzenie w Metropolii

Pożegnanie wielkiego reżysera z Szopienic

Kazimierz Kutz był nie tylko wybitnym reżyserem, autorem ponad dwudziestu ważnych w polskiej kinematografii filmów, ale też postacią popkulturową, a w ostatnich latach aktywnym trybunem ludowym. 18 grudnia, po ciężkiej chorobie, zmarł w domu opieki w podwarszawskim Józefowie. 28 grudnia zostanie pochowany w Katowicach, w mieście którego jest Honorowym Obywatelem.

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach pod spolonizowanym przez międzywojenną administrację nazwiskiem Kuc. Jako absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach rozpoczął studia na wydziale reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, które ukończył w 1953 roku. Pracę zawodową rozpoczął dwa lata później u boku późniejszego laureata Oscara za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy.

„Kaziu, zakochaj się”

Kutz był pierwowzorem postaci z jednej z najpopularniejszych piosenek autorstwa Kabaretu Starszych Panów pt. „Kaziu, zakochaj się”. Jeremi Przybora napisał utwór o niepoprawnym, nie mogącym się ustatkować, uwodzicielu, po imprezie u Kazimierza Kutza, pełnej dziewcząt i alkoholu. Ta wyjątkowo ciepła piosenka jest świadectwem burzliwego życia ówczesnego młodego reżysera.

Kazimierz Kutz będzie również pamiętany dzięki dwóm ukutym przez siebie słowom. Pierwsze to „bareizm” jakim określał twórczość niecenionego przez siebie reżysera Stanisława Barei, a następnie każde nieambitne w jego mniemaniu kino. Drugim określeniem jest „dupowatość”, a konkretnie "śląska dupowatość", którą Kutz wytykał Ślązakom za ich bierność w walce o swoją tożsamość. Jego mocne felietony dotyczące Śląska i Ślązaków będą ważnym świadectwem wydarzeń w regionie na przełomie wieków.

– Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kazimierza Kutza Honorowego Obywatela Miasta Katowice, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych, znakomitego scenarzysty i felietonisty, niestrudzonego piewcy kultury śląskiej...
– napisał prezydent Katowice Marcin Krupa oraz Przewodniczący Rady Miasta Katowice Maciej Biskupski.

Wyjątkowo cenione są śląskie filmy Kutza, szczególnie tzw. trylogia śląska - „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971) i „Paciorki jednego różańca” (1979). Ostatni z tych filmów opowiada historię, którą podróżując po Metropolii możemy doświadczyć osobiście. Film opowiada o sprzeciwie wobec wyburzania przedwojennego osiedla jednorodzinnych domków rodzin górniczych pod budowę wielopiętrowego osiedla z wielkiej płyty. Niezwykły efekt wstrzymanego wyburzania można zobaczyć w tej chwili - zabytkowe, wzorowane na wiejskiej zabudowie, budynki sąsiadują z kilkunastopiętrowymi blokami.

Poza reżyserią udzielał się społecznie i politycznie. W 1966 roku założył Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w 1971 Zespół Filmowy „Silesia”, a także Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. W latach 70. brał udział w naradach Komitetu Centralnego PZPR dotyczących kultury. Był współorganizatorem I Kongresu Kultury Polskiej w Warszawie. Od roku 1976 zajmował stanowisko głównego reżysera w ośrodku TVP Katowice. Od połowy lat 70. był inwigilowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w ramach operacji o kryptonimie „Reżyser”. W czasie stanu wojennego został internowany. W proteście przeciwko wydarzeniom w kopalni „Wujek”, w wyniku których na terenie kopalni zostało zastrzelonych 9 górników, zrezygnował ze stanowiska w katowickiej TV. Od roku 1997 do 2015 prowadził działalność polityczną jako senator RP.

Kazimierz Kuc, UM Katowice

Uroczystości pogrzebowe w Katowicach

28 grudnia odbędą się uroczystości pogrzebowe Honorowego Obywatela Miasta Katowice śp. Kazimierza Kutza wraz z pochówkiem w alei zasłużonych cmentarza katolickiego przy ul. Sienkiewicza. Przebieg uroczystości:​

  • od godz. 10:00 – wystawienie księgi kondolencyjnej w hallu Katowice Miasto Ogrodów przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach
  • od godz. 11:00 – uroczystości pogrzebowe przy urnie, przemówienia (w budynku Katowice Miasto Ogrodów)
  • ok. godz. 11:30 – planowany wymarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz przy ul. Sienkiewicza w Katowicach z towarzyszeniem orkiestry górniczej
  • ok. godz. 12:00 – planowane rozpoczęcie uroczystości pogrzebowych na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza

Cmentarz parafii św. Piotra i Pawła
Katowice, ul. Sienkiewicza 47
28 grudnia 2018, od ok. godz. 11:30