Ciekawe w Metropolii

W filmie „Arktyka” zagrał samolot z Gliwic

Na ekranach kin wyświetlany jest właśnie film „Arktyka”, przedstawiający zmagania samolotowego rozbitka na śnieżnym pustkowiu. Bezsprzecznie w roli życia wystąpił tam znany duński aktor, Mads Mikkelsen. Innym wielkim, również gabarytowo, bohaterem filmu jest samolot, kilkudziesięcioletni dwupłatowiec... z Gliwic!

Samolot Antonon AN-2, zwany potocznie „Antkiem”, przez długie lata należał do Aeroklubu Gliwickiego. Samolot służył m.in. skoczkom spadochronowym, a znany ze swoich lotów jest wielu mieszkańcom całej Metropolii. Obecnie gliwicki samolot można zobaczyć w filmie "Arktyka" w kinach całego świata.

Samolot Antek z Gliwic

„Antek” to tragiczny bohater „Arktyki” – już na początku filmu utknął w surowej, lodowej krainie. Wpędził tym głównego bohatera w nie lada kłopoty. Gliwickiemu samolotowi na ekranie partneruje znakomity aktor, Mads Mikkelsen, znany z wielu światowych filmów.

– To bardzo wzruszające dla wielu naszych członków i sympatyków lotnictwa, którzy przez lata wznosili się tym samolotem w powietrze, by wyskakiwać ze spadochronem
– mówi Beata Miącz-Pałka, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego.

Jak zaczęła się niespodziewana kariera filmowa wysłużonej maszyny? „Antek” trafił z gliwickiego lotniska na plan niemal z marszu, od razu po tym, jak został wystawiony na sprzedaż. Brazylijski reżyser Joe Penna zaangażował go do roli w swoim filmie, dając mu wymarzony koniec podniebnej kariery!