Ciekawe w Metropolii

Chorzów dba o bezpieczeństwo po śląsku

"Fest ruchliwo sztrasa!" czy "Déj pozór na banka!" - takie komunikaty w języku śląskim ostrzegają pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych oraz zwrócenie uwagi na wciąż zbyt częste incydenty z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.W środę 4 sierpnia, śląskie napisy pojawiły się w pobliżu pierwszych chorzowskich przejść dla pieszych. Oprócz dwóch wspomnianych wyżej napisów pojawiło się też hasło "Mobilniok abo życie", które nawiązuje do problemu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez pasy.

Pogrzeb online

- Chcemy wraz z chorzowską policją wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przechodzących przez pasy. W różnych miejscach w Chorzowie pojawią się takie napisy. Są po śląsku, co być może zainteresuje jeszcze więcej osób, które przystaną, będą chciały przeczytać, zrozumieć, a dzięki temu zwolnią przed przejściem lub odłożą telefon - tłumaczy Wiesław Ciężkowski, Wiceprezydent Chorzowa.

Wyboru przejść dla pieszych dokonała chorzowska Policja. Napisy znajdą się chociażby przy Rynku, ul. Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich czy ul. Krzyżowej.