Edukacja w Metropolii

Centrum Nauki Eugeniusz zaprasza do Gliwic

Czy można zobaczyć dźwięk? Czy chcesz zobaczyć siebie w tysiącu odbić? A może chcesz usłyszeć, jak brzmią planety w Kosmosie? Do Gliwic właśnie przybywa czasowa wystawa Centrum Nauki Eugeniusz, w którym rodziny będą mogły eksperymentować i uruchomić ponad 50 interaktywnych urządzeń!

Od 4 grudnia do końca stycznia będzie można zwiedzić Centrum Nauki Eugeniusz w Europie Centralnej w Gliwicach. Jest to mobilna wystawa, która uczy poprzez zabawę. Nie jest to zwykłe muzeum: tu wszystkiego można, a nawet trzeba dotknąć. Wystawa skierowana jest zarówno do przedszkolaków, jak i starszych uczniów, którzy będą mogli zamienić się w prawdziwych odkrywców nauki.

Wystawa składa się z 7 interaktywnych stref tematycznych takich jak: Oddech Kosmosu, Strefa Iluzji, Strefa Fizyki, Strefa Wodna, Strefa Światła, Strefa Zmysłów i Sensoryczne Przedszkole.

Bardzo ciekawą strefą jest autorska Strefa Wodna, w której zwiedzający będą mogli ułożyć wielkie memory, poznając przy okazji gatunki polskich ryb, nauczyć się węzłów żeglarskich, zagrać w gigantyczną grę w statki i posłuchać, na czym polega zawód rybaka. Z kolei w Strefie Światła uczestnicy wejdą do ciemnego pokoju, w którym poukrywane zostały eksponaty związane ze światłem. Dzieci przekonają się, jak mieszają się barwy, zobaczą jak działa kula plazmowa i lampa lawa, a także będą mogły pobawić się w animacje piaskowe na podświetlanym stole. Zwiedzając kosmiczną strefę „Oddech Kosmosu” będzie można posłuchać, jaki odgłos wydaje każda planeta we Wszechświecie, będzie można zrobić sobie zdjęcie w kosmicznej fotościance, a także zmierzyć z wielką łamigłówką i ułożyć gwiazdozbiory.

W Strefie Zmysłów też czeka nie lada wyzwanie! Do dyspozycji uczestników będą tajemnicze skrzynie zmysłów: wzroku, słuchu, węchu i dotyku, w których każdy przekona się, czy jego zmysły działają niezawodnie. Ponadto będzie można przekazać wiadomość w telegrafie akustycznym i zobaczyć, jak rozchodzi się dźwięk. W Strefie Iluzji zobaczymy siebie w kalejdoskopie, nauczymy się pisać jak Leonardo da Vinci i poznamy zjawisko animacji poklatkowej. W Strefie Fizyki będzie można wyprodukować prąd siłą własnych mięśni na rowerze-elektrowni i przejść labirynt elektryczny. Na wystawie znajdzie się także miejsce dla najmłodszych uczestników wystawy: kilkulatki będą mogły pobawić się mnóstwem zabawek edukacyjnych w Sensorycznym Przedszkolu. Znajduje się tu m.in. wielki Kulodrom, w którym dzieci ułożą wieloelementowy tor dla kulki, a także nietypowy labirynt, który dzieci ułożą z miękkich pianek.

Wszystkie eksponaty zostały tak przygotowane, by zainteresować zarówno najmłodszych, jak i starszych zwiedzających. Tysiące przedszkolaków, które odwiedziły poprzednie edycje wystawy, pokazały, że już kilkulatki można zainteresować nauką, która angażuje wszystkie zmysły dzieci. Eugeniusz, zielony bohater wystawy, dodatkowo ucieszy zwiedzających, którzy będą mogli wziąć udział w różnych konkursach organizowanych w trakcie trwania wystawy i ogłaszanych na profilu społecznościowym wystawy.

Centrum Nauki i Zabawy Eugeniusz będzie można zwiedzać od 4 grudnia do końca stycznia 2018 roku w Europie Centralnej w Gliwicach. Wystawa otwarta jest dla osób indywidualnych przez cały tydzień, natomiast grupy zorganizowane prosimy o kontakt z Organizatorem Wystawy w celu rezerwacji terminu zwiedzania.

Europa Centralna, Gliwice, ul. Pszczyńska 315
4 grudnia 2017 - 31 stycznia 2018