Edukacja w Metropolii

Sztukowanie na Scenie w Galerii Katowickiej

Czy sztuka może być dla każdego? Zdecydowanie tak! Można się o tym przekonać podczas drugiej już edycji „SZTUKOWANIA” – zajęć z historii sztuki dla seniorów, przygotowanych w przyjemny i ciekawy sposób.

Kolejne spotkania na Scenie w Galerii podejmą tematy: „Kicz, czyli szczęście w sztuce” oraz „Kobiety w sztuce, czyli dlaczego raz chude, raz nie”. Zajęcia odbędą się 5 grudnia 2017 oraz 9 stycznia 2018 o godzinie 11:00. Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę.

Kolejne SZTUKOWANIA, z drugiego już cyklu zajęć dla seniorów, odbędą się we wtorek 5 grudnia 2017 oraz 9 stycznia 2018 na „Scenie w Galerii”, czyli na poziomie +2 Galerii Katowickiej na Scenie Teatru Śląskiego. Podczas grudniowego spotkania zostanie podjęta dyskusja na temat kiczu. Dlaczego nas śmieszy i raduje? Jaki przekaz artystyczny niesie ze sobą? A przede wszystkim czym jest?

W styczniu natomiast uczestnicy podyskutują o kobietach w sztuce. Będzie można dowiedzieć się, jak zmieniał się ideał kobiecego piękna na przestrzeni epok oraz jak widzieli je artyści. Motyw kobiety jest niewątpliwie jednym z najszerzej interpretowanych zagadnień w kulturze.

Cykl „SZTUKOWANIE - historia sztuki dla każdego” to comiesięczne zajęcia z historii sztuki dla seniorów. Podczas wykładów można poznać losy artystów i ich dzieła, podjąć próbę interpretacji prac oraz, bez odbywania dalekich podróży, odwiedzić najciekawsze i największe muzea na świecie.

Projekt powstał przy współpracy Teatru Śląskiego z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Katowicach. Autorką, a zarazem prowadzącą program, jest Katarzyna Czapla-Durska, absolwentka historii sztuki. Zagadnienia przedstawiane są w prosty i przystępny sposób, zachęcając przy tym do podejmowania trudnych, różnorodnych i oryginalnych przedsięwzięć. Spotkania odbywają się w przestrzeni Galerii Katowickiej, na „Scenie w Galerii”. Będą trwały około 1h 20 minut.

Galeria Katowicka, Katowice, ul. 3 Maja 30
5 i 9 stycznia 2018, godz. 11:00
Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę