Zobacz zdjęcia
Galeria

Fotografia otworkowa

Zobacz zdjęcia
Galeria

Fotografia otworkowa

Zobacz zdjęcia
Galeria

Fotografia otworkowa


Galeria w Metropolii

Sam konstruuje aparaty, a jego zdjęcia zachwycają

Pejzaże miejskie, drzewa, sporadycznie ludzie – patrząc na zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego trudno uwierzyć, że zostały wykonane samodzielnie skonstruowanymi aparatami, często na kliszach z pchlich targów. W lipcu będzie można je zobaczyć w Galerii na Poziomie w bytomskiej Agorze.

Leszek Wyrzykowski jest fotografem samoukiem. Jego przygoda z fotografią przerodziła się w pasję w latach 90. Na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie kupował pierwsze Fedy, Zenity, Kievy. Jak mówi, od tamtego czasu zatoczył krąg – po fotografii analogowej zachłysnął się cyfrową tak mocno, że teraz powraca do korzeni. Obecnie najchętniej wykonuje zdjęcia technologią otworkową, wykorzystując do tego samodzielnie skonstruowane aparaty.

- Fotografia otworkowa wykonywana jest bez szklanego obiektywu. Zastępuje go niewielka dziurka, zrobiona na przykład w cienkiej blaszce. Światło przechodzi przez nią, a dzięki długim czasom naświetlania na materiale światłoczułym powstaje obraz. To niszowa technika i najpewniej taką pozostanie. Jednak warto się jej uczyć, ponieważ w przeciwieństwie do „cyfrówek”, aparat nie podpowiada niczego, pobudza wyobraźnię, wymaga myślenia „fotograficznego”, kadr budujesz w głowie, a potem ustawiasz aparat
– tłumaczy Leszek Wyrzykowski, autor zdjęć.

Fotograf realizuje cykl PPP (Praskie Podwórka Pinholem) – robi zdjęcia warszawskiej Pragi, które w niewielkim stopniu zostały dotknięte przez wojnę i później zaniedbane w czasach PRL. Jego ulubionym tematem są również drzewa, ponieważ – jak żartuje – w przeciwieństwie do ludzi są cierpliwe i „nie uciekają”. Lubi używać przeterminowanych kliszy – w jego ocenie ich zadymienie, nierówne naświetlenie czy zabrudzenia podkreślają wyjątkowość fotografii otworkowej. Cierpliwie wyszukuje je na pchlich targach i portalach internetowych.

Leszek Wyrzykowski dwukrotnie uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie miał swoje wystawy indywidualne („Praskie podwórka” w 2013 roku oraz „Drzewo” w 2015 roku). Jego zdjęcia można było również zobaczyć między innymi na wystawach pokonkursowych „Niebieska Flasza” organizowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz „Światło” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Otworkowej w Częstochowie.

O d 4 lipca zdjęcia Leszka Wyrzykowskiego pokaże Galeria na Poziomie w Agorze Bytom. Zbiór obejmuje fotografie z kilku lat twórczości artysty. To kolejny raz, gdy galeria handlowa organizuje tego typu wydarzenie. W czerwcu klienci zobaczyli „Fotografie psów odmian kilka”, czyli baśniowe zdjęcia czworonogów autorstwa Alicji Zmysłowskiej, a w maju „Projekt 365”, czyli ujęcia dzieci młodej mamy Karoliny Wojaczek-Jergli.Zobacz zdjęcia z tej wystawy

Agora Bytom, Pl. Kościuszki 1
Galeria na Poziomie, poziom +3
4 lipca – 1 sierpnia 2017
Wstęp wolny