Sport w Metropolii

Seniorzy z całego świata zagrają w Spodku

W katowickim Spodku zagrają ze sobą seniorzy z całego świata! Do Metropolii przyjedzie 1507 zawodników z aż 56 krajów świata. Najliczniejszą reprezentację na katowickim turnieju będą mieć… Indie.

Od 4 do 11 sierpnia 2019 roku Katowice staną się areną badmintonowych zmagań dla najlepszych zawodników z całego świata - odbędzie się YONEX BWF World Senior Badminton Championships, czyli światowy turniej badmintonowy seniorów. Spośród 56 narodowych reprezentacji, najliczniejsza indyjska ma 164 zawodników. Niewiele mniej, bo 150 badmintonistów, przyjedzie z Niemiec. Reprezentacja Polski liczy 119 zawodników.

Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie będą pierwszą tej rangi imprezą, rozgrywaną w Polsce, a odbędą się się w samym centrum Katowic, w sławnej hali Spodek. Turniej ma charakter indywidualnych mistrzostwa świata w rozgrywkach pojedynczych i podwójnych mężczyzn oraz kobiet, a także rozgrywki w grze mieszanej.

– Mistrzostwa to wspaniała szansa promocji Katowic i regionu. Przyjadą do nas goście prawie z całego świata, w tym z tak „egzotycznych” dla nas krajów jak Australia, Japonia, Nepal czy Peru. Mistrzostwa to poważny, prestiżowy turniej – to największa tego typu impreza na świecie
– tłumaczy Wojciech Palikij, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Katowice kibicują swojemu!

Turniej odbędzie się w 9 kategoriach wiekowych – od 35 w górę co 5 lat. W turnieju wezmą udział zarówno wybijający się amatorzy, jak i zawodnicy z bogatą przeszłością w profesjonalnym sporcie. Katowiczanie przyglądają się rozstawionemu z numerem 1. w singlu Pawłowi Gaszowi z Nikiszowca. Gasz z poprzednich mistrzostw w Koczin w Indiach przywiózł brązowy medal. Teraz 76-latek (!) zapowiada walkę o tytuł.

Paweł Gasz

Historia seniora zachwyca facebookową społeczność – film z wizyty u Gasza na Nikiszowcu ma już ponad 27 tys. wyświetleń. Można go zobaczyć na oficjalnym profilu turnieju SilesiaBadminton.

Dobre wrażenia z Katowic i regionu

Na inaugurację turnieju sportowcy i ich bliscy wezmą udział w koncercie powitalnym w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Przed gośćmi z całego świata zaprezentuje się Orkiestra Aukso.

- Federacje sportowe cenią sobie lokalizację hali, jak i pozostałego zaplecza sportowego, a także bazę hotelową i gastronomiczną, którymi dysponujemy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Turniej jest wyjątkową szansą, aby pokazać gościom zza granicy nasze miasto i region, zasłynąć gościnnością i dobrą atmosferą. Postaramy się, aby wyjechali z Polski pełni wrażeń i dobrych wspomnień – dodaje Wojciech Palikij.

Atrakcje dla widzów

W trakcie Mistrzostw odbędą się również Narodowe Dni Badmintona (aby wziąć udział, należy się wcześniej zarejestrować na stronie www.narodowybadminton.pl), działać będzie także Strefa Kibica. – Każdy, kto przyjdzie, będzie miał możliwość poodbijania na specjalnie przygotowanych boiskach, dzieci będą mogły pomalować twarze, czekają na nich także animacje sportowe, a nawet… gra miejska – zdradza Palikij.

Impreza odbędzie się w dniach 4-11 sierpnia. Wstęp na wszystkie gry jest wolny. Bilety do odebrania w kasach Spodka lub przy wejściu. Zapraszamy do kibicowania!

UM Katowice
YONEX BWF World Senior Badminton Championships
Spodek, Katowice, al. Korfantego 35
4-11 sierpnia 2019
Wstęp wolny