Rozrywka w Metropolii

„Męski” weekend w Muzeum Śląskim

W najbliższy weekend 20-21 października Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie "Męska rzecz".

Zobacz film

Przez całą sobotę i niedzielę w godz. 10.00-20.00 w przestrzeni wystawy Męska rzecz w budynku dawnej łaźni głównej będzie można zapoznać się z projektami wybranymi w ramach przeprowadzonej we wrześniu akcji pop-up. Są to wypowiedzi artystyczne wchodzące w krytyczny dialog z wystawą lub stanowiące jej dopełnienie.
Spośród 39 nadesłanych propozycji na wystawie znajdzie się pięć prac. Są to: Pan Domu, czyli Man in Action Iwony Demko, Sprawy męskie Bartka Jarmolińskiego, CROSSxTOYS Domki Spytek, Męska rzecz. Mężczyzna i rzecz. Rzecz mężczyzny tandemu Dominika Hoppe i Tomasz Seidler oraz projekt Kostium Tary – najstarszej drag queen w województwie śląskim Kolektywu Śląsk święty, Śląsk przegięty.
W sobotę o godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. To jedna z nielicznych już okazji, by zwiedzić wystawę w towarzystwie jej kuratorek: Krystyny Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzaty Paul. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie odbędzie się natomiast w czwartek 25 października o godz. 18.00. Bilety na oprowadzania kosztują 7 zł.
Również w sobotę o godz. 17.00 w budynku stolarni odbędzie się spotkanie pod nazwą Powrót dandysa. Warsztaty męskiej elegancji. Tomasz Godziek z katowickiej firmy Poszetka opowie o tradycjach solidnego krawiectwa na miarę oraz o obecnych trendach w modzie. Pokaże, jak dobierać fasony, tkaniny, zestawiać dodatki i kolory oraz jak wybrać strój na konkretną okazję. Zademonstruje też, jak wiązać krawaty i muchy. Na spotkanie zapraszamy zarówno panów, jak i panie. Bilet wstępu kosztuje 9 zł i uprawnia również do zwiedzenia tego dnia wystawy Męska rzecz.

Z kolei w niedzielę 21 października o godz. 17.00 w stolarni odbędzie się spotkanie z barberami. Dariusz Kajetan Sojka i Michał Pakuła przedstawią niezwykle ciekawą historię stylów i trendów w wyglądzie zarostu męskiego. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Zapraszamy także na koncertowy finisaż wystawy Męska rzecz. W sobotę 27 października o godz. 20.00 w budynku stolarni wystąpi zespół Hańba! Muzyka zespołu jest określana jako połączenie miejskiego folku z punkiem. Sam zespół nazywa siebie „zbuntowaną orkiestrą podwórkową”, a wykonywaną przez siebie muzykę – folkcorem. Wywodzący się z Krakowa muzycy, wykorzystując międzywojenną poezję, tworzą własną opowieść o tym – jak sami mówią – „najbardziej literackim okresie” w historii Polski.
Bilety w cenie 15 zł (ulgowy) i 20 zł (normalny) można kupić w kasach lub przez stronę internetową www.muzeumslaskie.pl. Na koncercie nie będzie miejsc siedzących. Liczba miejsc ograniczona.
Wystawa Męska Rzecz, którą w Muzeum Śląskim można oglądać jeszcze tylko do 28 października, podejmuje temat wizerunku mężczyzny w polskiej kulturze. Blisko tysiąc zgromadzonych na wystawie muzealiów ilustruje proces kształtowania się stereotypowego i dominującego modelu męskości. 181018