Sport w Metropolii

Ogólnopolskie wyścigi dronów w Gliwicach

Wyścigi dronowe to młoda i bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. O tym, jak wielu emocji potrafi dostarczać, będzie można się przekonać podczas Mistrzostw Polski Wyścigów Dronowych 2022, które odbędą się w niedzielę (5 czerwca) w Gliwicach.

Zobacz film

Wyścigi dronowe z roku na rok zyskują na popularności. Federacja Lotnicza uznaje tę dyscyplinę za najszybciej rozwijającą się na świecie. Ze względu na niewielką wagę i silniki elektryczne o dużym momencie obrotowym, drony mogą przyspieszać i manewrować z dużą prędkością i zwinnością, osiągając prędkość ok. 160 km/h.

Drony przemieszczają się między przeszkodami (bramkami), a obraz z kamery trafia dodatkowo na ekrany, dostarczając widzom niezwykłych przeżyć i gwarantując znaczną dawkę adrenaliny. Statki powietrzne poruszają się w zabezpieczonym obszarze, co gwarantuje widzom pełne bezpieczeństwo. Dyscyplina sportu szczególnie ceniona jest przez młodych widzów oraz ich rodziny.

Polska może poszczycić się kilkoma światowej klasy zawodnikami, którzy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. W eliminacjach, podczas zawodów krajowych, wyłaniana jest polska Kadra Narodowa.

Organizowane w Gliwicach Mistrzostwa Polski Wyścigów Dronowych 2022 stanowić będą finał rywalizacji pilotów za rok 2022. Po zakończeniu zawodów i podliczeniu punktacji z całego roku wyłoniona zostanie Kadra Narodowa na rok 2023, która reprezentować będzie nasz kraj na arenach międzynarodowych w kolejnym roku.

Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca (niedziela), w godzinach 10:00-18:00, na terenie kompleksu Nowe Gliwice, przy budynku Cechowni (ul. Bojkowska 35a). Do miejsca dojechać można liniami autobusowymi nr 8 i 58. Wstęp jest bezpłatny.

Czym jest dron wyścigowy


Dron wyścigowy to mały, niezwykle zwrotny, lekki, wytrzymały i szybki mutlicopter. Potrafi ciąć powietrze z prędkością nawet do 120 km/h. Jest wyposażony w kamerę, która w goglach FPV wyświetla obraz na żywo, przez co zawodnik prowadzący dron ma wrażenie, że przebywa w kabinie pilotowanego statku. Brzmi niesamowicie i naprawdę warto to zobaczyć!

To emocje nie tylko dla miłośników dronów i adrenaliny, ale też dla każdego zainteresowanego możliwościami, jakie dają nam nowoczesne technologie. Zarezerwujcie sobie niedzielę 5 czerwca na pierwsze zawody z cyklu Puchar Polski 2022, które odbędą się w Gliwicach na zielonych terenach przy Gliwickim Centrum Naukowo-Technologicznym CECHOWNIA przy ul. Bojkowskiej 35A. Zawody zostaną rozegrane na specjalnym torze wyścigowym.

Emocji nie zabraknie!


W ramach wydarzenia zaplanowano pokaz misji poszukiwawczo-ratunkowej przy użyciu drona z kamerą termowizyjną i kamerą zoom. Dron wskaże miejsce przebywania osoby zaginionej i dostarczy na miejsce wypadku defibrylator. Zaprezentowany zostanie też dron do pomiaru smogu czyli tzw. misji antysmogowych, które realizowane są często w Metropolii w tzw. okresie grzewczym.

W strefie edukacyjnej będzie można poznać zasady legalnych i bezpiecznych lotów, a w strefie pokazów zobaczyć różne rodzaje dronów i poznać ich przeznaczenie. Zaprezentowane zostaną najnowsze modele, które będzie można oglądać z bliska, a ich piloci opowiedzą o wyposażeniu i zastosowaniu. Będzie tez okazja, by spróbować swoich sił w symulatorze lotów albo zobaczyć na żywo podgląd obrazu, jaki widzi zawodnik drona wyścigowego.

Przygotowano strefę kibica i strefę chillout


W strefie kibica będzie można oglądać zmagania pilotów i śledzić aktualną sytuację na telebimie. Tam też odbędą się spotkania z zawodnikami dronów wyścigowych, którzy opowiedzą, jak zacząć przygodę z ekstremalnym lataniem. Głos zabiorą również przedstawiciele partnerów wydarzenia oraz zaproszeni goście.
W strefie chillout można będzie skorzystać z oferty gastronomicznej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie pod linkiem: www.fb.me/e/5BKeurInm. Organizatorem wydarzenia jest World Drone Pilots Organization, Team FailSafe. 220603