Rozrywka w Metropolii

Planetarium Śląskie otwarto dla zwiedzających

Planetarium Śląskie po rozbudowie stało się największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Rozbudowano zarówno obiekt, jak i atrakcje. Zwiedzający będą mogli m.in. skorzystać z symulatora lotów kosmicznych, a w kabinie wstrząsów sejsmicznych poczuć, co znaczy tompnięcie.

Zobacz film

Obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Został powiększony o ok. 2,5 tys m2. Obiekt zmienił swój układ architektoniczny. Zachowano kopułę, która jest wpisana na listę zabytków a nowe obiekty wkomponowano w charakterystyczne wzgórze. Poszerzono także program działania instytucji o sejsmologię i meteorologię. Obiekt zyskał nową nazwę: Planetarium – Śląski Park Nauki.

Dzięki ultranowoczesnemu, hybrydowemu system projektorów w technologii ponad 8K przed widzami roztoczy się na ekranie sferycznym niezwykle plastyczny obraz kosmosu. Urządzenie będzie mogło wyświetlić ok. 100 milionów gwiazd.

Zwiedzający będą mogli skorzystać z symulatora lotów kosmicznych, w kabinie wstrząsów sejsmicznych poczuć, co znaczy trzęsienie ziemi a w kolumnie pogodowej zobaczyć symulację zjawisk atmosferycznych.

W podziemnych pomieszczeniach przygotowano ekspozycje z astronomii, sejsmologii oraz meteorologii. Do dyspozycji zwiedzających jest też wieża widokowa. Można z niej ogarnąć wzrokiem krajobraz Metropolii.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Obecnie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. W 2018 roku rozpoczęto modernizację i rozbudowę. Modernizacja Planetarium kosztowała ponad 154 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych.

W weekend otwarcia (11–12 czerwca 2022) seanse będą odbywać się w dzień i w nocy Pierwszy seans dla publiczności odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00. Dokładny harmonogram seansów jest dostępny na stronie internetowej www.planetarium.edu.pl.

11 czerwca 2022 na scenie wystąpią:

17:00 DAWID KWIATKOWSKI
18:30 KRÓL
20:00 KONCERT MUZYKI FILMOWEJ W WYKONANIU ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
21:30 DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów

Uwaga! W weekend 11–12 czerwca spodziewamy się dużego ruchu i utrudnień związanych z organizacją imprezy masowej. Zachęcamy Państwa, aby tego dnia wybrać się do Planetarium Śląskiego pieszo, komunikacją miejską lub rowerem.

Bilety wstępu do poszczególnych atrakcji


Bilet wstępu na salę Główną Projekcyjną:
normalny – 20 zł
ulgowy – 15 zł
rodzinny (4 osoby) – 50 zł
„Karta Dużej Rodziny” (2 opiekunów + 3 dzieci – zniżka 50%) – 42,5 zł

Bilet wstępu na ekspozycję stałą „Geofizyka”:
normalny – 18 zł
ulgowy – 12 zł

Bilet wstępu na ekspozycję stałą „Astronomia”:
normalny – 12 zł
ulgowy – 8 zł

Wieża widokowa – Camera Obscura:
bilet wstępu – 8 zł

Symulator Lotów:
bilet wstępu – 8 zł 220611