Inwestycja w Metropolii

Chorzów wraca do swoich uzdrowiskowych korzeni

Niewiele osób wie o tym, że na terenie miasta na początku XIX wieku odkryto wody żelazowo-siarczane. Badania wykazały, że miały one właściwości lecznicze. Do dzisiaj jedna z chorzowskich ulic nosi nazwę Starego Zdroju.

Zobacz film

- Teraz o tej ciekawej historii będzie przypominała tężnia solankowa. Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji chorzowianie będą chętnie tutaj wypoczywali - mówi Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.
Drewniana konstrukcja wypełniona tarniną stanie na placu Hutników. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. sód, potas i jod. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

- W tężni zastostujemy gałęzie z regionu, w którym jest bardzo czyste powietrze. Tarninę będziemy dowozić specjalnie z Bieszczad - tłumaczy wykonawca tężni Krzysztof Łazarz z firmy Rudex Szczecin - Woda przyjedzie do Chorzowa prosto z Zabłocia i Ustronia.
Zmieni się również wygląd całego skweru: powstaną tu ścieżki rowerowe i spacerowe. Nie zabraknie też zieleni i ławeczek. Pojawi się także nowe oświetlenie. Koszt rewitalizacji skweru wraz z budową tężni to ponad 5 milionów złotych (w tym utrzymanie tężni przez 3 lata). Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2019 roku. 181029