Wydarzenie w Metropolii

Zupa w Kato - rozlewaj dobro!

„Nie miłujmy słowem, ale czynem” – pisał papież Franciszek, zapowiadając Światowy Dzień Ubogich. Dobra okazja ku temu nadarzy się w Katowicach 18 listopada. Będzie można wtedy świętować II Światowy Dzień Ubogich oraz I urodziny Zupy w Kato, a wcześniej zaangażować się w przygotowania do tego wydarzenia oraz zbiórkę prezentów.

Zobacz film

– Z Twoją pomocą będziemy w stanie uczynić z tego dnia prawdziwe święto jedności, braterstwa i solidarności z osobami ubogimi – zachęcają organizatorzy II Światowego Dnia Ubogich w Katowicach. Święto ustanowione w ubiegłym roku przez papieża Franciszka w tym roku będzie obchodzone w niedzielę 18 listopada. W Katowicach świętowanie zostanie połączone z pierwszą rocznicą działalności Zupy w Kato. To inicjatywa, w której co tydzień wolontariusze gotują zupę, robią kanapki i ciepłe napoje, by na katowickim Placu Przyjaciół z Miszkolca dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza osobami ubogimi i bezdomnymi. Przede wszystkim jednak czwartkowe gotowanie jest okazją do spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, bez podziałów i uprzedzeń.

Każdy może pomóc


– Serdecznie zapraszamy każdego do współtworzenia tego wyjątkowego dnia. Podobnie jak Zupa w Kato jest pretekstem, by dostrzec drugiego człowieka i jego problemy, wspólne świętowanie może być pretekstem, by inaczej spojrzeć na osoby, które często są wytykane, pomijane i zapomniane. Chcemy, żeby 18 listopada osoby ubogie poczuły się w centrum dobrze rozumianej uwagi, a ich święto zostawiło trwały ślad we wszystkich jego uczestnikach. Aby tak się stało, potrzebna jest współpraca – przekonują wolontariusze Zupy w Kato. Zachęcili do niej m.in. metropolitę katowickiego abp Wiktora Skworca, który obchody II Światowego Dnia Ubogich w Katowicach objął honorowym patronatem, trwają rozmowy z władzami miasta, by świętowanie miało godną oprawę. Swoją pomoc zadeklarował katowicki Caritas, Seminarium Duchowne w Katowicach, Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne oraz Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta. Wsparcie może okazać każdy, na różne sposoby.

Jest święto, będą prezenty


Organizatorzy katowickiego Światowego Dnia Ubogich wkrótce przedstawią jego pełny program. 18 listopada chcą m.in. z wszystkimi uczestnikami święta podzielić się posiłkiem i rozdać prezenty. Z myślą o tym ogłosili zbiórkę pieniędzy, która jest dostępna pod tym adresem: www.zrzutka.pl/mdyp5u. Każda wpłata przełoży się na konkretne produkty. 1 zł to miska i łyżka, które będą wykorzystane podczas wspólnego posiłku. 15 zł oznacza mniejszą część prezentu (środki czystości), 35 zł większą (czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki). 50 zł pozwoli zakupić cały prezent dla jednej osoby (środki czystości, czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki, środki czystości).

Alternatywnie do 15 listopada można przekazać gotowy prezent (czapka, szalik, rękawiczki, skarpetki, mydło w kostce, maszynki do golenia) albo jego część. Produkty można przekazać w Klubie Wysoki Zamek (Katowice, ul. Gliwicka 96a), w czwartek podczas Zupy w Kato w godz. 16.30-20., albo w siedzibie Wspólnoty Dobrego Pasterza (Katowice, Opolska 9), w każdy poniedziałek i wtorek w godz. 10-18 oraz w czwartek od 12. do 17.

Rozlewaj dobro


Razem z prezentami można przekazać wyrazy wsparcia dla konkretnej osoby w potrzebie. – Może to być list, cytat podnoszący na duchu, rysunek czy inna próba dotarcia do drugiego człowieka z dobrym przekazem. To, co przygotujesz, wzbogaci konkretny prezent. Znaczący dodatek można dołączyć do ofiarowanych produktów albo przesłać go na zupawkato@gmail.com – zachęcają organizatorzy.
W przygotowania do listopadowego święta można się zaangażować także jako wolontariusz Zupy w Kato. – Jesteśmy otwarci na każdą osobę dobrej woli, która nie lubi podziałów i w każdym chce widzieć człowieka. Będziesz mile widziany, widziana nie tylko podczas nadchodzącego święta. Czekamy na Ciebie co czwartek od 16.30 w Klubie Wysoki Zamek (wspólne gotowanie) i od 19. na Placu Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej (spotkanie przy zupie) – mówią przedstawiciele Zupy w Kato. Już teraz zapraszają do wspólnego świętowania każdego mieszkańca Katowic i nie tylko. – Bądź z nami 18 listopada, okaż wsparcie, rozlewaj dobro. 181102