Transport w Metropolii

460 rowerów znów na ulicach Chorzowa, więc "kaj teroz"?

W sobotę 9 maja rusza kolejny sezon chorzowskich rowerów miejskich "KajTeroz". W 46 stacjach ulokowanych w każdej części miasta wypożyczyć będzie można 460 rowerów.

Zobacz film

- Podobnie jak inne miasta zdecydowaliśmy się otworzyć sezon rowerowy mimo pandemii, bo rower może być skutecznym i bezpiecznym środkiem transportu. Dzięki niemu ograniczamy kontakt, który występuje podczas jazdy tramwajami bądź autobusami z innymi pasażerami - tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa.

- Firma Nextbike zobowiązała się dezynfekować rowery co najmniej 2 razy dziennie, ale pamiętajmy też o własnych rękawiczkach - dodaje Michalik.

W trakcie wizyt na stacjach, podczas relokacji i serwisowania rowerów, Nextbike będzie dezynfekował rączki, manetki, linki z kodem szyfrowym oraz siodełka. Dezynfekowane będą także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.

Sezon "KajTeroz" planowo ma trwać do końca listopada. Tegoroczną edycję promuje grafika z napisem, że w Chorzowie rowerzyści "cisną na KajTeroz". Nawiązuje ona do podbijającego ostatnio sieć hasła "In Poland we don't say... and it's beautiful".

Chorzowski Urząd Miasta apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Podczas jazdy rowerem należy zakrywać usta i nos, dobrze jest też korzystać z własnych rękawiczek. Warto mieć również pod ręką płyn, dzięki któremu będzie można dodatkowo zdezynfekować kierownicę. 200507