Wydarzenie w Metropolii

Start jarmarku świątecznego w Katowicach

Już 23 listopada startuje Jarmark Bożonarodzeniowy na katowickim Rynku i potrwa aż do 23 grudnia. Wśród ponad 50 stoisk znaleźć będzie można unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów!

Zobacz film

W tym roku znaleźć będzie można przede wszystkim wyroby artystyczne i rękodzielnicze, które doskonale sprawdzą się jako świąteczne podarunki dla najbliższych oraz dekoracja domu i wigilijnego stołu, pojawią się m.in.: świąteczne ozdoby, figurki do stworzenia własnej szopki bożonarodzeniowej, ceramika artystyczna, bombki szklane, świeczniki, anioły, bombki ręcznie malowane, artystyczne wyroby z drewna, szkła, ceramiki i minerałów, ozdoby dekorowane techniką decoupage, kartki świąteczne, ręcznie malowane kuferki i szkatułki, pojawią się również wianki i bukiety i stroiki z suszonych roślin, kompozycje zapachowe, odzież z motywai folkowymi, zabawki z drewna, biżuteria artystyczna ze stali szlachetnej, Ikony i dewocjonalia.

Ponadto na zimowe chłody doskonale sprawdzą się produkowane z polskiej wełny czapki, szaliki, rękawiczki i skarpetki. Wśród stoisk nie zabraknie tych z naturalnymi kosmetykami i francuskimi perfumami. Pojawi sie też Strefa Eko, gdzie znajdą się certyfikowane produkty ekologiczne takie jak miody, soki, syropy, przetwory, słodycze i ciastka, wina, wódki i wiele innych.

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym nie obejdzie się bez świątecznych pyszności - na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki ręczni zdobione, lizaki, czekoladowe figurki i narzędzia, szeroki wybór kaw i herbat ze Sri Lanki, domowe soki z malin, bzu i mniszka lekarskiego, naturalne miody pszczele, tradycyjne polskie wędliny z wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny, wędliny litweskie i węgierskie. Nie zabraknie także szerokiego wyboru serów z Polski, Słowacji i Holandii. Pojawią się również oleje tłoczone metodą tradycyjną. Ponadto nalewki, miody pitne, wina z różnych stron świata i likiery.

Dla strudzonych przedświątecznymi zakupami lub chcących spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi przygotowana została strefę gastronomiczną, w której będzie można znaleźć rozgrzewające napoje i wyjątkowe przysmaki z różnych stron świata!

Kuchnię azjatycką reprezentować będą przepyszne pierożki dim sum, podawany będzie również hiszpański przysmak churros czyli tradycyjne ciasteczka z czekoladą, belgijskie frytki z oryginalnymi sosami, ponadto owoce w czekoladzie, Bubble Wafle no i oczywiście tradycyjne przysmaki kuchni polskiej i śląskiej – pajda chleba ze smalcem, smażonka, bigos z dziczyzną, kiełbaski i krupnioki z grilla, szaszłyki, śląski żurek oraz smażone i gotowane pierogi.

A na rozgrzewkę gorąc napoje – grzane wina, miody pitne, piwa, kawa, czekolada na gorąco, herbatki rozgrzewające. Po raz pierwszy na jarmarku pojawi się poncz w wyjątkowych smakach: pomarańczowy, amaretto, marakuja, ananas-kokos, pamelo i inne! Spróbujcie koniecznie są znakomite!

W każdy weekend od piątku do niedzieli przygotowany został różnorodny program artystyczny, na jarmarkowej scenie wystąpią m.in. Marcin Wyrostek, Finaliści programu Mam Talen – Gwardia Gryfa z Wrocławia, Krzikopa, Chwila Nieuwagi, Hertz Klekot, Mocno Popularni, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Marek Motyka Makaron i Riko, Górnicza Orkiestra Dęta, Mażoretki, Parnas Brass Band, Kapela Ciupaga, Wychowankowie katowickich domów kultury i wielu innych lokalnych artystów.

Ponadto zorganizowane zostaną: wielka Parada Mikołajkowa, z finałem na Rynku, potańcówka na lodzie, pokaz tańca z ogniem. Dla najmłodszych przygotowane zostało mnóstwo niespodzianek m.in. spotkanie z Mikołajem, Mini kolejkę, karuzelę, Baśniowy lasek, oraz codzienne prezentacje tradycyjnych polskich wieczorynek, a reszta na razie musi pozostać tajemnicą. 181123