Ciekawe w Metropolii

Powstała "Ślónsko Sztama". Dla narodowości śląskiej

Zawiązało się ogólnośląskie porozumienie stowarzyszeń, organizacji, oraz polityków, osób prywatnych czy blogerów w kontekście promocji Spisu Powszechnego 2021 oraz możliwości deklarowania narodowości śląskiej oraz języka śląskiego.

Zobacz film

Sygnatariuszami porozumienia są m.in. Europoseł Łukasz Kohut, Senator Marek Plura, Posłanka Monika Rosa oraz Poseł Maciej Kopiec. Porozumienie sporządzone zostało w dwóch wersjach językowych: śląskiej i polskiej.

Zgodnie z zapowiedzią organizatorów porozumienia jest one wstępem do znacznie szerzej zakrojonej akcji informacyjnej, w trakcie której organizacje, osoby prywatne ale także osoby ze świata sztuki i kultury namawiać będą osoby poczuwające się do śląskiej tożsamości etnicznej, do wzięcia udziału w Spisie Powszechnym 2021.

Treść porozumienia:"My niżej podpisane i podpisani, działając w imieniu organizacji, które reprezentujemy bądź w imieniu własnym, zobowiązujemy się do współpracy na rzecz promocji deklarowania tożsamości śląskiej oraz języka śląskiego w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań organizowanego w Polsce od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku.

W ramach naszego porozumienia będziemy podejmować zarówno wspólne, jak i indywidualne, działania promujące możliwość deklarowania w formularzu spisowym narodowości śląskiej oraz języka śląskiego. Poprowadzimy akcje informujące o zasadach udziału w Spisie. Celem profesjonalnego wsparcia technicznego i logistycznego dotrzemy do tych osób, które chcą uczestniczyć w Spisie, a nie mają ku temu możliwości – osoby starsze, z niepełnosprawnościami i te wykluczone cyfrowo. Będziemy także czuwać nad prawidłowym przebiegiem Spisu.

Zobowiązujemy się również do partnerskiej współpracy przy realizacji powyższych celów tak wspólnie w obrębie tej akcji, jak i indywidualnie. Wszystkie nasze działania i akcje opisane będą na stronie slonzoki.pl

(-) Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut
(-) Senator RP Marek Plura
(-) Posłanka na Sejm RP Monika Rosa
(-) Poseł na Sejm RP Maciej Kopiec

Partie:
(-) Śląska Partia Regionalna
(-) Ślonzoki Razem

Stowarzyszenia, organizacje, blogerzy i inni:
(-) Belekaj.eu
(-) Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich
(-) FEST
(-) Nasz Wspólny Śląski Dom
(-) Pro Loquella Silesiana
(-) Przymierze Śląskie
(-) Ruch Autonomii Śląska
(-) Stowarzyszenie Miłośników Śląska Verum
(-) Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
(-) Stowarzyszenie Otwarty Śląsk
(-) Śląskie Perły
(-) Ślonsko Ferajna
(-) Tuudi.net
(-) Uotwarty Ślonsk
(-) Wachtyrz
(-) World Silesian Congress
(-) Związek Aktywistów Śląskich"
210112