Świerklaniec w Metropolii

Gmina Świerklaniec powstała w 1924 r. ze zlikwidowanego obszaru dworskiego Świerklaniec. Zasadniczą część gminy stanowi dawna wieś Stare Chechło. 43% gminy zajmują lasy, w skład których zaliczony jest również Park Świerklaniecki, będący pozostałością po historycznym założeniu pałacowo-parkowym XIX-wiecznego wystawnego pałacu zwanego popularnie „Małym Wersalem”.

"Mały Wersal" został wybudowany w 1876 roku przez potentata przemysłowego Guido Henckela von Donnersmarcka. Pałac w stylu Ludwika XIII zaprojektował nadworny budowniczy Napoleona III, Hector Lefuel, który był odpowiedzialny m.in. za ostatnią fazę budowy Luwru, dawnego pałacu królewskiego w Paryżu.

Z końcem II wojny światowej pałac, jak również położony obok średniowieczny zamek, został splądrowany i podpalony. Pomimo możliwości odbudowy obu zabytków, w 1962 roku, wbrew zaleceniom konserwatora, obie potężne budowle zostały wysadzone w powietrze i zlikwidowane. Jeszcze wcześniej pałac był systematycznie ograbiany - marmury i kamienne bloki posłużyły m.in. do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, natomiast ozdobną bramę pałacu można dziś zobaczyć w wejściu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Z zespołu pałacowego do dzisiaj ocalały w Świerklańcu jedynie parkowe baseny, tarasy i fontanny, niewielki budynek zwany Pałacem Kawalera, kościół z grobowcami rodziny dawnych właścicieli oraz fosa średniowiecznego zamku. Szczęśliwie ocalały również imponujące parkowe rzeźby zwierząt autorstwa znanego paryskiego rzeźbiarza Emmanuela Fremieta.

Video Tarnowskie Góry z góry, tekst GZM
Świerklaniec jest częścią 2,3-milionowej Metropolii
- poznaj całą Metropolię!