Transport w Metropolii

Autobus ZTM miał... cofnięty licznik

Rutynowa kontrola autobusu miejskiego zakończyła się interwencją policji z powodu podejrzenia zmiany wskazań licznika. Drogomierz wskazywał o 1,8 tys. km mniej niż wynosił przebieg odnotowany podczas ostatniego badania technicznego pojazdu.

Zobacz film

Autobus skontrolowali inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego na dworcu w Będzinie. Kierowca okazał m.in. potwierdzenie przeglądu technicznego z grudnia 2019 r. Kontrolerzy porównali wpisany w tym dokumencie stan drogomierza z aktualnym przebiegiem. Okazało się, że licznik „cofnął się” o ledwie... 1,8 tys. km.

Kierowca nie potrafił wyjaśnić powstałej rozbieżności przebiegu kilometrów pojazdu, ponieważ na co dzień jeździ różnymi autobusami. Przyznał tylko, że zauważył, że licznik w kontrolowanym pojeździe nie działa i nie nalicza drogi. Wykonana próba jazdy potwierdziła usterkę drogomierza.

Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego autobusu w związku ze stwierdzeniem niesprawnego licznika przebiegu kilometrów kilometrów oraz ujawnione braki w oświetleniu pojazdu. Na miejsce wezwano policjantów w związku z podejrzeniem cofnięcia wskazań drogomierza. 2020-03-09