Wydarzenie w Metropolii

Zatrzymani za nawoływanie do ataku na kościół

Tarnogórscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców miasta, którzy w mediach społecznościowych nawoływali do ataku na kościół oraz parlamentarzystkę. Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Zobacz film

O odpowiedzialności za swoje słowa przekonali się dwaj mieszańcy Tarnowskich Gór, z których jeden, na portalu społecznościowym nawoływał do ataku na miejscowy kościół, a drugi do ataku na parlamentarzystkę.

Tarnogórscy kryminalni namierzyli sprawców i zatrzymali ich. Dwaj tarnogórzanie, 17 i 18-latek trafili do policyjnej celi. Dzisiaj usłyszeli zarzuty publicznego nawoływania do popełnienia występku, za co grozi im grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.


Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach.

Policja przypomina, że chociaż hejt i przestępczość w sieci jest powszechnym zjawiskiem, to każde działanie w internecie pozostawia ślad. Praktyka pokazuje, że nikt w cyberprzestrzeni nie jest anonimowy, a poczucie bezkarności osób łamiących prawo w sieci jest tylko pozorne.

Policjanci nieustannie monitorują zachowania użytkowników w internecie. Śledczy reagują na wszelkie niebezpieczne oraz niezgodne z prawem działania w sieci. Często ich działania ratują ludzkie życie oraz bronią osób, których prawa łamane są w cyberprzestrzeni. Warto zaznaczyć, że wolność słowa ma swoje granice, a są nimi sytuacje, w których naruszane są m.in. prawa innych osób lub przepisy karne, które bezwzględnie należy przestrzegać.

Wszelka niezgodna z obowiązującymi przepisami działalność w wirtualnym świecie wiąże się dla użytkowników z taką samą odpowiedzialnością, jak w innych przypadkach, a niektóre przestępstwa lub ich formy kwalifikowane odnoszą się głównie do czynów popełnionych w przestrzeni internetowej. 201028