Transport w Metropolii

Chorzowski Alstom wyprodukuje pociągi do Niemiec

Alstom podpisał kontrakt z niemieckim przewoźnikiem LNVG na dostawę 34 piętrowych pociągów EMU Coradia Stream High Capacity. Znaczna część kontraktu, wartego blisko 760 mln Euro, zostanie zrealizowana w Alstom Konstal w Chorzowie.

Zobacz film

Z chorzowskiej fabryki wyjedzie 68 gotowych wagonów jednopoziomowych oraz komponenty do produkcji 86 wagonów dwupoziomowych. Produkcja ruszy w kwietniu 2022 roku.

Od grudnia 2024 roku pociągi EMU Coradia Stream High Capacity będą obsługiwały regionalną sieć kolejową Dolnej Saksonii – Expresskreuz Bremen/Niedersachsen (EBN), która łączy Bremę, Hanower, Oldenburg, Wilhelmshaven, Norddeich-Mole, Osnabrück i Bremerhaven.

Zawarta umowa obejmuje również usługę serwisowania pociągów przez 30 lat oraz nieprzerwaną gwarancję na części zamienne.

Polski oddział Alstom jest ważnym ogniwem projektu


W zakładzie Alstom Konstal w Chorzowie zostanie wyprodukowanych 68 w pełni wyposażonych wagonów jednopoziomowych. Po testach przeprowadzonych na terenie chorzowskiej fabryki, wagony koleją dojadą do Salzgitter. Ponadto polski oddział Alstom dostarczy podwozia oraz ściany boczne do 86 wagonów dwupoziomowych.

Zakład w Chorzowie był od samego początku zaangażowany w pracę nad tym strategicznym projektem. Możliwości produkcyjne i technologie dostępne w chorzowskiej fabryce były ważnym elementem postępowania przetargowego i opracowania oferty. Teraz wchodzimy w fazę przygotowawczą do uruchomienia produkcji wiosną przyszłego roku. Jesteśmy dumni, że istotna część zamówienia powstanie w polskiej fabryce - mówi Paweł Siwek, Dyrektor Zarządzający Alstom Konstal S.A.

Modułowa konstrukcja wagonów


Elektryczny zespół trakcyjny Coradia Stream High Capacity ma konstrukcję modułową. W jego przypadku komfort pasażerów idzie w parze ze zmienną liczbą miejsc siedzących. Każdy z 34 nowych pociągów zamówionych przez LNVG składa się z czterech członów – dwóch wagonów sterowniczych i dwóch wagonów pośrednich.

Dwa poziomy komfortu


Połączenie wagonów jedno- i dwupoziomowych to znak rozpoznawczy pociągu Coradia Stream High Capacity. W ten sposób osiąga on optimum pod względem dostępności, pojemności i elastyczności. Dzięki bezrampowemu dostępowi w wagonach środkowych oferuje najwygodniejszy dostęp dla pasażerów o ograniczonej mobilności. Z jednej strony standaryzacja, a z drugiej – zindywidualizowane rozwiązania dla klientów, takie jak elastyczne przedziały rowerowe czy strefy wielopokoleniowe – taka filozofia konstrukcyjna przesądza o wyjątkowym charakterze pociągu. Pasażerowie korzystający z pociągów Coradia Stream High Capacity zapewniony będą mieli doskonały komfort podróży - zarówno na krótkich, jak i dłuższych trasach. 210427