Transport w Metropolii

Solarne biletomaty są bardzo popularne. Będzie ich znacznie więcej

Solarne automaty biletowe zyskują coraz większą popularność wśród pasażerów. W czerwcu odnotowano rekordową sprzedaż w tych urządzeniach na poziomie 8304 biletów.

Zobacz film

Liczba sprzedanych biletów we wszystkich automatach zwiększyła się o ponad 11 proc. w stosunku do maja i o ponad 36 proc. w porównaniu do kwietnia. Średnia liczba sprzedanych biletów w ciągu roku zwiększyła się o ponad 14 proc. Prawie 1/3 tych transakcji jest dokonywana za pomocą kart płatniczych. Najwyższą sprzedaż zanotowały automaty w Tarnowskich Górach i Mikołowie (Pl. 750-lecia).

W ramach pilotażu solarne automaty biletowe zostały zainstalowane w gminach, w których do tej pory pasażerowie nie mieli możliwości, by kupować bilety za pomocą takich kanałów sprzedaży. Obecnie takich automatów jest 11. Zlokalizowane są w Bieruniu (Plac Autobusowy), Gierałtowicach (Kościół), Lędzinach (Pomnik), Łaziskach Górnych (Ratusz), Psarach (Sarnów Główna), Sośnicowicach (Centrum Przesiadkowe), Świerklańcu (Park), Tarnowskich Górach (Bytomska), Zbrosławicach (Kościół) oraz dwie sztuki w Mikołowie (Dworzec i Plac 750-lecia).

W przyszłości biletomatów solarnych będzie znacznie więcej. Metropolia planuje zakupić 132 takie urządzenia, na ich pozyskanie otrzymała 5 mln zł dofinansowania z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Ich lokalizacja zostanie określona m.in. na podstawie wniosków gmin oraz pasażerów, którzy zgłaszają miejsca, gdzie brakuje takich rozwiązań.

Warto dodać, że tego typu automaty w 100 proc. są zasilane energią pochodzącą ze słońca. Można w nich płacić zarówno gotówką, jak i kartą, a nowo kupowane urządzenia mają współpracować z nowo wdrażanym systemem płatności za przejazdy, a tym samym umożliwiać również zakup biletów długookresowych.

Wszystkich biletomatów w GZM (różnego typu) jest obecnie 135. 220713