Wydarzenie w Metropolii

Tysiące rowerzystów wyjedzie na ulice miast Zagłębia Dąbrowskiego

Po raz 15 lat tysiące rowerzystów w żółtych odblaskowych kamizelkach przejedzie ulicami Zagłębia. Tym razem z Sosnowca przez Będzin do Czeladzi na zabytkowy Rynek. Niezmiennie jest to największa impreza rowerowa w regionie, która w rekordowym wydaniu zgromadziła nawet 5000 (2018 rok).

Zobacz film

Po pandemii wraca do swojego tradycyjnego majowego terminu. Niezmiennie kamizelki odblaskowe dla każdego uczestnika za darmo oraz dodatkowe atrakcje. Powraca także losowanie rowerów na mecie.
W wydarzeniu od lat biorą udział rowerzyści nie tylko z Zagłębia Dąbrowskiego ale i z Górnego Śląska - grupy z Pszczyny, Gliwic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Bytomia, Katowic czy Mysłowic to stali bywalcy. Mamy nadzieję, że nie zabraknie ich i w tym roku.

Start imprezy odbędzie się we wtorek 3 maja 2022 o 15.00 z placu zwanego Patelnią w centrum Sosnowca (na miejsce moż dotrzeć Kolejami Śląskimi - PKP Sosnowiec Główny). Od 12:00 na placu będą wydawane tradycyjne ZMKowe kamizelki. Do przejechania będzie około 11 km trasą przez Będzin. Meta w tym roku będzie miała miejsce na zabytkowym rynku w Czeladzi.

Z mety można udać się na dalszą wycieczkę rowerową wzdłuż rzeki Brynicy w kierunku Sosnowca poprzez malownicze Parki Czeladzi: Grabek, Alfred, Jordanowski skąd w kierunku Siemianowic Śląskich i Katowic niewielki dystans dzieli od Parku Pszczelnik lub w kierunku Sosnowca do świeżo wyremontowanych Parków: Tysiąclecia i Bioróżnorodności ( wcześniej Fusińskiego/Kruczkowskiego ) oraz popularnych już Stawików i pozostałych Sześciu Stawów w Katowicach i Mysłowicach.

Wydarzenie na Facebooku:
www.facebook.com/events/1204603076614032

Trasa i profil wysokości:
www.traseo.pl/trasa/aa5-zaglebiowska-masa-krytyczna

Czym jest Zagłębiowska Masa Krytyczna


Zagłębiowska Masa Krytyczna to impreza rowerowa mająca w swoje początki w ruchu społecznym Masy Krytycznej, dzięki któremu rowerzyści chcieli zwrócić uwagę na swoje istnienie w przestrzeni drogowej i uwzględnienie potrzeb rowerzystów. Od początku liderem ZMK był Rafał Siciński, który obecnie jest Oficerem Rowerowym odpowiedzialnym za infrastrukturę rowerową w Sosnowcu.

Impreza zachowuje swój niekomercyjny charakter i mimo poparcia i często wsparcia ze stron miast Zagłębia, jest to dalej społeczna manifestacja, pokazująca, że rowerzyści istnieją na drogach Zagłębia i jest potrzeba uwzględniania ich w projektach infrastruktury. 220427